Basen – samo zdrowie

2014-08-18

Odkryte i kryte baseny coraz popularniejszym lekarstwem na zdrowie.

Choć temperatura wody na jednym z zagłębiowskich basenów pod chmurką sięga 21 stopni Celsjusza to miłośników wodnego wypoczynku nie brakuje.

Zachęcamy do aktywnego stylu, trybu spędzania czasu na naszych pływalniach to jest świetna okazja by zadbać o swoje zdrowie, dobre samopoczucie.

- mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu.

Co prawda kąpiele na basenach odkrytych należą do najprzyjemniejszych, ale korzystanie  z pływalni krytych w ostatnim czasie wzrosło. Zdaniem dr. Macieja Hamankiewicza  połowa chorób mogłaby w ogóle nie występować  gdybyśmy dbali o dietę i intensywnie się ruszali.

Wiele ćwiczeń musi być przeprowadzonych z odciążeniem, ludzie młodzi muszą mieć ćwiczenia wysiłkowe, bieganie, jazda na rowerze, ludzie starsi szczególnie z problemami stawowymi powinni zażywać kąpieli basenowych dla zdrowia, basen jest idealnym lekarstwem, taka kąpiel powinna trwać nie mniej niż 45 minut.

- informuje dr n. med.Maciej Hamankiewicz, kierownik I Oddziału Wewnętrznego Powiatowego Szpitala w Będzinie.

Ale oprócz hormonów wydzielać nam się również powinna dobra energia i samozaparcie.Bo pływanie to również likwidowanie wad postawy.

Gimnastyka korekcyjna, działamy przeciwko zniekształceniom sylwetki, jeżeli ktoś jest na tyle systematyczny, będzie ćwiczyć na pewno taką wadę zniweluje. 

- podkreśla Małgorzata Drzewiecka, fizjoterapeutka.

Na razie jednak korzystajmy z ostatnich dni wakacji i pamiętajmy o tym, żeby przed wskoczeniem do jakiegokolwiek akwenu z wodą się oswoić.

Na pewno zamoczyć się, żeby ciało nie dostało wstrząsu termicznego, na który jesteśmy narażeni, jeżeli woda jest bardzo zimna, albo temperatura bardzo wysoka. Jeżeli ktoś trenuje sportowe pływanie to powinien rozgrzać mięśnie.

- dodaje Agnieszka Klimczak, ratowniczka wodna.

I to nie ważne na jakim basenie, otwartym czy krytym bo reguły gry są takie same. Ma być zdrowo, mądrze i dopiero na samym końcu zabawnie.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress