Jak pracują strażnicy miejscy?

2014-08-29

Straż Miejska to samorządowa, umundurowana formacja, działająca  w zakresie ochrony porządku publicznego. 29 sierpnia strażnicy obchodzą swoje święto.

Umundurowana formacja, działająca w zakresie ogólnego porządku publicznego 29 sierpnia obchodzi swoje święto. W dąbrowskiej straży miejskiej to obsada 52 osób.

4 osoby to etaty cywilne, natomiast pozostali to pracownicy, którzy są zaangażowani w służbie w terenie i pracownicy, którzy są przypisani do monitoringu wizyjnego.

- mówi Radosław Romanek, komendant Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Monitoring jest sercem dyżurki dąbrowskiej straży miejskiej.

Przyjmujemy tutaj interwencje od mieszkańców telefonicznie lub osobiście, obsługujemy alarmy  w szkołach, tzw. monitoring obiektów komunalnych i monitoring wizyjny.

- dodaje insp. Rafał Kościelny, dyżurny Straży Miejskiej.

Bo w mieście jest 28 kamer, które śledzą poczynania mieszkańców.

Znajdują się w głównych ciągach komunikacyjnych i częściowo na osiedlach, obserwator obserwuje to z monitoringu, jak zauważy wykroczenie lub zagrożenie zdrowia i życia powiadamia dyżurnego i wysyłany jest patrol.

 To on właśnie codziennie monitoruje różnego rodzaju wykroczenia.

Osoby parkowały za zakazem zatrzymywania się, zgłoszenie o nielegalnym handlu, czy zgłoszenie na temat psa uwięzionego na balkonie.

- podkreśla Tomasz Pałasiński, strażnik miejski.

Ale zanim strażnik do służby dołączy przed nim długa droga, jak mówi aplikant Nowak.

Najpierw składamy aplikacje, czyli wszystkie dokumenty, te rozpatrywane są przez komendanta i kierownictwo, potem odbywają się testy sprawnościowe i testy teoretyczne.

- mówi Kamil Nowak, strażnik miejski.

Później pozostaje już tylko pilnowanie porządku w mieście, mandaty i pouczenia.

Są osoby, które rozumieją jakie wykroczenia popełniły, wtedy następuje pouczenie, osoby które nie rozumieją nie zgadzają  się z tym, karane są mandatami, albo wnioskami do sądu rejonowego.

- komentuje Tomasz Pałasińskistrażnik miejski.

My życzymy wszystkim strażnikom miejskim udanych akcji  oraz przekonania, że to co robią przynosi korzyści dla wszystkich mieszkańców.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress