Ofiary oszustów

2014-08-13

Policja informuje, że w ostatnich dniach ponownie nasiliły się próby wyłudzeń pieniędzy od seniorów. Niestety przestępcy bez żadnych skrupułów wykorzystują nadmierną ufność osób starszych.

Ofiarą oszustów stał się niedawno 84-letni mieszkaniec Będzina.

Po południu do 84-letniego mieszkańca Będzina zatelefonował jego rzekomy syn, informując, że potrącił dziecko i za chwilę z ojcem będzie chciał rozmawiać policjant. „Mundurowy” przekazał seniorowi, że syn uniknie odpowiedzialności, jeśli ten przekaże na rzecz dziecka pieniądze. Starszy mężczyzna wręczył 55 tys. złotych „kurierowi”, który zapowiedziany telefonicznie, zgłosił się po pieniądze.

- informuje w komunikacie o oszustach KMP w Dąbrowie Górniczej.

Więcej szczęścia miała 86-letnia mieszkanka Katowic, która zorientowała się, że ktoś chce wyłudzić od niej oszczędności.

Do 86-letniej mieszkanki Katowic zatelefonował mężczyzna przedstawiający się jako policjant. Poinformował, że jej syn miał wypadek, ale nie będzie ukarany, jeśli kobieta zapłaci 24 tys. zł. Chwilę później zadzwonił jej rzekomy syn. Seniorka jednak zaczęła coś podejrzewać, gdyż nie do końca rozpoznała jego głos. Sama zadzwoniła do swojego syna, z którym wspólnie o próbie oszustwa powiadomili policjantów.

- czytamy dalej w komunikacie KMP w Dąbrowie Górniczej.

Takich sytuacji jest więcej, podobnie jak oszustów pragnących się wzbogacić cudzym kosztem.

Ludzie, którzy dokonują tego rodzaju przestępstw są „zawodowcami” lub są doświadczeni w manipulacji innymi osobami. Oni pewnie robili to wiele razy i wiedzą w jaki sposób wzbudzić zaufanie u osoby starszej.

- mówi Maciej Witkowski, socjolog.

Dodatkowo oszuści wykorzystują wszechobecne dziś rozluźnienie się więzów rodzinnych.

Najbardziej na takim rozluźnieniu tradycyjnych relacji w rodzinie cierpią własnie osoby starsze, które są często skazywane na samotność. Ten problem z „wnuczkami” prawdopodobnie wynika również z tego, że wnuczkowie nie interesują się swoimi dziadkami i babciami. Zwykle jest tak, że babcia widzi wnuczka bardzo rzadko, nie ma telefonu i nie wie co w jego życiu aktualnie się dzieje. Dając pieniądze dziadkowie i babcie starają się zapewnić sobie jakąś formę bliskości z wnuczętami.

- dodaje socjolog.

Niestety wykorzystują to przestępcy, dlatego warto uświadomić osoby starsze w jaki sposób ochronić się przed ich działaniem. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach przygotowała kilka wskazówek dla seniorów.

 

Szanowny Seniorze, pamiętaj…

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj;
  • jeśli zadzwoni ktoś, kto przedstawia się jako policjant, prokurator itp., informując o wypadku, bądź zatrzymaniu kogoś z bliskich, potwierdź te informacje, dzwoniąc do najbliższej jednostki Policji;
  • gdy zjawi się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni, czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu – najlepiej, by towarzyszyli Wam wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom, czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firma zawiera transakcje w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
  • nie podawaj żadnych ważnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

W trosce o starszych członków naszych rodziny warto przekazać im listę porad sporządzonych przez policjantów. Kto wie może takie działanie profilaktyczne choć częściowo zapobiegnie działaniu oszustów.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress