Jubileusz czeladzkiego liceum

2014-09-03

W 1954 roku w Czeladzi powołano do życia Liceum Ogólnokształcące. Pierwotnie szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Reymonta 72.

Tam też uczniowie po raz pierwszy przystąpili do egzaminu maturalnego. Na skutek przeobrażeń w 1961 roku powstało Liceum Medyczne.

Na skutek kolejnej reformy edukacji w szkole tej powstało technikum ekonomiczne i funkcjonowało ono w podzielonym na dwie kondygnacje budynku. W pewnym czasie z tego co wiem na tej placówce było 1100 uczniów.

- wspomina Włodzimierz Jaros, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi.

Przez ostanie 60 lat działalności liceum, w placówce swoich podopiecznych kształciło wielu znakomitych nauczycieli.

Mamy tutaj kadrę kilkudziesięciu doświadczonych pedagogów i myślę, że możemy na nich liczyć

- mówi starosta będziński, Krzysztof Malczewski.

Sentyment do szkolnych murów i ławki często pozostaje, dlatego do dziś niektórym uczniom zdarza się powracać do dawnej szkoły średniej.

Z reguły chodzą jeżeli coś utracą, albo proszą o dokument odtworzenia. Nie mniej jednak takim nestorem, który często odwiedza szkołę jest Pan Marian Kita (red. radny Czeladzi), który był absolwentem.

- komentuje dyrektor szkoły.

Okrągły jubileusz jaki obchodzi w tym roku liceum w Czeladzi to nie tylko czas wspomnień. W związku z urodzinami placówki na terenie szkoły zorganizowany został festy z licznymi atrakcjami, wśród których tą największą okazało się mobilne planetarium.

Objazdowe planetarium może pokazać nieraz to samo co możemy zobaczyć w Chorzowie, a nie raz nawet i troszeczkę więcej. Możemy wyświetlić dzisiejsze niebo, które jest zachmurzone, a my możemy zobaczyć co tam widać.

-komentuje Krzysztof Łukasik z Planetarium Supernowa.

Będzińskiego starostę zapytaliśmy o to czego życzy tej wyjątkowej „sześćdziesięciolatce”.

Należałoby życzyć kolejnego okrągłego jubileuszu i myślę, że nie będzie to bez kozery jeśli powiem, że oczekujemy na stulecie naszej szkoły.

- mówił starosta będziński.

Na tak okrągły jubileusz szkole przyjdzie jeszcze poczekać, jednak do tego czasu jej mury opuszczą kolejni uczniowie, dla których drzwi do dorosłego życia będą stały otworem.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress