Kraina Świetlików w Sosnowcu

2014-09-08

Kraina Świetlików to projekt profilaktyczny i edukacyjny, realizowany przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia. Drugim partnerem jest Wydział Polityki Społecznej UM w Sosnowcu w ramach większego programu „Pompon zostaje w Sosnowcu”, który będzie realizowany od września do końca roku na terenie miasta.

              źródło: UM Sosnowiec

Program „Pompon zostaje w Sosnowcu” to szereg różnego rodzaju działań służących ochronie dzieci przed krzywdzeniem. Niestety w ostatnim czasie mamy coraz częściej do czynienia z przemocą wśród najmłodszych. W ramach funkcjonowania Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna i terapeutyczna dzieciom, które doświadczyły sytuacji trudnych, a także ich rodzicom i opiekunom.

Już po raz trzeci specjaliści sosnowieckiego Stowarzyszenia: psycholodzy, pedagodzy i terapeuci zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta (w tym roku dzieci w wieku 4-5 lat z dziesięciu starannie wybranych przedszkoli) do wspólnej podróży przez bajkową Krainę, dzięki której uczą się one nazywać i rozpoznawać swoje emocje i wyrażać je w sposób społecznie akceptowany. W bezpiecznej formie oswajają się z trudnymi przeżyciami, które mogą pojawić się w ich życiu, między innymi poczucie zagubienia, wstydu, potrzeba pomocy. Uczą się też znajdować rozwiązania dla sytuacji trudnych, które wcześniej mogły rodzić lęk, poczucie bezradności.

- mówi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM.

Cotygodniowe spotkania z dziećmi to podniesienie bezpieczeństwa, ale też atrakcyjne pod względem stosowania w pracy z nimi autorskich bajek, zabaw i materiału audiowizualnego. Poprzednie edycje projektu zyskały szereg nagród, m.in. został on wybrany przez ekspertów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych najlepszym programem profilaktycznym w kraju oraz reprezentował Polskę w konkursie na najlepszy europejski program profilaktyczny.

–  dodaje Paulina Wróbel, psycholog Stowarzyszenia.

Zorganizowane zostaną także specjalne warsztaty dla wszystkich zainteresowanych udziałem rodziców i opiekunów dzieci w wieku 3-8 lat, połączone ze wspólną zabawą z dziećmi. podczas których rodzice będą mieli szansę znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dowiedzą się, w jaki sposób mogą lepiej porozumieć się ze swoimi pociechami i jak pogłębić łączące ich więzi.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress