Wspomnienia ks. Leona Stasińskiego

2014-09-15

II wojna światowa to czas przerażającego terroru jaki przelał się przez każdy zakątek naszego kraju.

Pani Stanisława Sapińska doskonale pamięta to co wydarzyło się w Będzinie 75 lat temu.

Pamiętam ostatni dzień sierpnia, była słoneczna pogoda, w momencie pojawiły się syreny, krzyki i gwałty. Doskonale pamiętam jak biegniemy z domu na poddasze, całe miasto pogrąża się w dymie.

- podkreśla Stanisława Sapińska, mieszkanka Będzina w czasie II Wojny Światowej.

Początek września 1939 roku upłyną w Będzinie pod znakiem wielkiego pogromu jakim było spalenie Synagogi.

Była to niesamowita tragedia, zginęło kilkaset osób. Obraz, który przedstawiają nam źródła historyczne jest bardzo tragiczny. To wydarzenie było preludium do tego co działo się w Będzinie w następnych latach.

- mówi Stefania Lazar, historyk.

To co wydarzyło się w naszym kraju kilkadziesiąt lat temu trudno opisać. Jak mówi Pani Stanisława Sapińska dzisiejsze pokolenie nie jest w stanie zrozumieć czym naprawdę jest wojna.

To było przerażające, cały czas nie było wiadomo co będzie. Po ulicach biegają żołnierze z karabinami i tak na postrach strzelają do ludzi, którzy się chowają. Pomimo tego na nabożeństwo do kościoła przyszedł każdy.

- dopowiada Stanisława Sapińska.

Przy życiu trzymała ich wiara oraz odprawiane w kościele nabożeństwa. W czasach wojny księża odgrywali ważną role dla całego społeczeństwa, to oni otrzymywali ludzi na duchu. Dla będzinian taką osobą był m.in. ks. Leon Stasiński, którego wspomnienia niedawno ujrzały światło dzienne.

Pamiętnik ks. Stasińskiego to prawdziwy pułkownik, tak się mówi o dziełach utworach, które bardzo długą leżą na półce.

- dodaje Adam Szydłowski, redaktor pamiętnika „Będzin – Pierwsze dni Wojny 1939″ .

Od momentu spisania przez ks. Leona Stasińskiego wspomnień z pierwszych dni wojny w Będzinie minęło ponad 70 lat. Do tej pory pamiętni znali tylko nieliczni.

Właściwie pamiętnik znany był tylko rodzinie, Instytutowi Pamięci Narodowej i oczywiście nielicznym mieszkańcom Będzina. Ostatnie pięć lat to była praca nad tym pamiętnikiem, to były spotkania z rodzina i osobami, które przeżyły holokaust.

- komentuje Adam Szydłowski.

Promocja pamiętnika ks. Stasińskiego została zorganizowana w ramach X Obchodów Dni Kultury Żydowskiej, które po kilku latach przerwy ponownie wpisały się w kalendarz będzińskich wydarzeń.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress