Już działa Zakład Przetwarzania Odpadów w Sosnowcu

2014-09-09

Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Sosnowcu rozpoczął swoją działalność. Koszt realizacji całego projektu to 100 mln złotych, około 54 mln tej kwoty stanowią środki unijne.

Próby końcowe rozpoczęły się w marcu, trwały 5 tygodni i zakończyły się pozytywnie. Zakład Składowania Odpadów w Sosnowcu rozpoczął swoją pracę.

Potencjalne surowce nie mają prawa stąd wyjść, takie jak szkło, metale, czy płyty chociażby z takich większych gabarytów, one nie będą składowane, nie będą spalane, ale ponownie przerabiane i wykorzystywane do produkcji nowych elementów np. meblowych. Ten proces przede wszystkim minimalizuje oddziaływanie na środowisko.

- mówi Henryk Mantura, prezes Miejskiego Zakładu Składowania Odpadów w Sosnowcu.

Kiedyś na wysypisku lokowanych było 100% odpadów, teraz ma to zmienić nowoczesna i bezpieczna instalacja.

To jest najważniejsza rzecz, która tak naprawdę się dokonuje w naszym społeczeństwie, zaczynamy przyjmować do wiadomości, że to my śmiecimy i jak w każdej przyzwoitej sytuacji każdy po sobie sprząta, należy użyć tu co najmniej tych samych technologii jak do produkcji tego wszystkiego co stanowi nasze śmieci.

- dodaje Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Już teraz miasto prowadzi rozmowy z zakładami, które z przesegregowanych śmieci wyprodukują coś jeszcze.

To zakłady, które odzyskują srebro i złoto, plastik  i robią z tego różne produkty i  w końcu proste zakłady, które odzyskują szkło i papier, tych elementów będzie sporo.

- informuje Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Jak wynika z rankingu najbogatszych miast na prawach powiatu miesięcznika samorządowego ,,Wspólnota”, Sosnowiec już kolejny rok z rzędu nie ma powodu do dumy, ponieważ zajmuje trzecie miejsce od końca, na 48 badanych. Instalacją regionalną zamierza się jednak dzielić.

Nie wszystkie gminy na taką inwestycje stać, pomysł organów wojewódzkich i centralnych, aby tylko te przodujące gminy w tej części miały status regionalnego wysypiska. O taki status będziemy się ubiegać i myślę, że go spełnimy bo instalacja jest prowadzona zgodnie z procedurą, która takie regionalne wysypisko ma uruchomić.

- kończy Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Pierwsze głosy na temat tego, jak sprawdza się zakład składowania odpadów zweryfikujemy już wkrótce.Bo to nie tylko 80 nowych miejsc pracy, ale ogromne koszty, które miasto na tę inwestycję przeznaczyło.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress