„Zbyt młody by pić”

2014-09-10

„Zbyt młody by pić”, to hasło kampanii, w której Sosnowiec jako jedyny podmiot z Polski bierze udział. Kampania ma pokazać jak poważne konsekwencje niesie za sobą picie alkoholu w ciąży.

Mam trójkę dzieci i uważam, że picie w ciąży to karygodny błąd. Najmniejsza kropla może zaszkodzić dziecku. Mam dwoje dzieci i nigdy nie spożywałam alkoholu w czasie ciąży.

- mówią kobiety, które spotykamy na ulicy.

Niestety życie pisze inny scenariusz. Ze statystyk wynika, że nawet 33 proc.Polek piło alkohol w błogosławionym stanie.

Włączyliśmy się w tą kampanię, ponieważ temat jest dla nas istotny w przeciwdziałaniu uzależnień. Już od kilku lat tą tematykę podejmujemy, tym razem udało nam się wziąć udział w szerszej kampanii. Mamy nadzieję, że plakaty, które wszyscy będą mogli zobaczyć są na tyle mocne i uświadomią kobietom w ciąży, żeby nie piły alkoholu pod żadną postacią i w żadnej ilości.

- informuje Halina Czapla, naczelnik Wydziału UM w Sosnowcu.

Zdarzają się sytuację, kiedy matka pije przez 5 miesięcy będąc w ciąży. Taka kobieta pojawiła się w stowarzyszeniu „Przebudzenie”.

Odstawiła kieliszek 4 miesiące przed porodem, bo obawiała się, że dziecko będzie chore. Nikt jej nie uświadomił, ten problem w społeczeństwie wciąż narasta i jest, przysłowiowa lampka szampana to mit.

- dodaje Sylwia Szebke, Klub Abstynentów „Przebudzenie”.

Alkohol nawet w minimalnych dawkach szkodzi nienarodzonemu dziecku.

Upośledza centralny układ nerwowy, później te dzieci mają problemy rozwojowe.

- podsumowuje Michał Wyciągłowski, lekarz ginekolog – położnik.

Fas to jednostka chorobowa, której nie da się wyleczyć, ale można jej w 100% zapobiegać. To w Polsce rodzi się więcej dzieci z Fas niż z zespołem Downa. Noworodek będący pod wpływem alkoholu reaguje krzykiem na dotyk, ma typowe objawy kaca, który trwa znacznie dłużej niż u osoby dorosłej.

Skala problemu picia w czasie ciąży jest ogromna. Zanim kobiety sięgną po napój procentowy powinny zastanowić się, czy ich nienarodzone dziecko nie jest zbyt młode by pić.

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress