Koleje Śląskie stawiają na nowoczesność

2014-10-14

W ciągu najbliższych 6 lat wszyscy pasażerowie Kolei Śląskich mają podróżować nowoczesnymi składami -takie jest jedno z głównych założeń planów rozwoju deklarowanych przez przewoźnika świadczącego usługi na Śląsku. W najbliższych latach spółka ma nabyć co najmniej 30 nowych pojazdów.

Plany Kolei Śląskich wynikają z opracowanych przez spółkę strategii rozwoju do 2030 roku, w ramach której do 2020 roku przewoźnik ma dysponować tylko i wyłącznie nowoczesnymi składami. Oznacza to, że Koleje Śląskie zupełnie zrezygnują z korzystania z popularnych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57.

Zakup większości nowych pociągów zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, pozostałe zostaną sfinansowane ze środków samej spółki.

Zakładamy, że docelowo pozyskamy 6 pojazdów nabytych przez Urząd Marszałkowski w ramach tzw. Południowej Grupy Zakupowej. Również 10 kolejnych pojazdów powinno nam zostać przekazanych przez województwo – nabytych przez samorząd w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe kupią bezpośrednio Koleje Śląskie w drodze przetargu, którego ogłoszenie nastąpi w I połowie przyszłego roku.

- mówi Piotr Bramorski, prezes Kolei Śląskich.

Jak informuje śląski przewoźnik w chwili obecnej trwają prace nad założeniami przetargu. Szczegółowo analizowana jest m.in. optymalna pojemność składów. Pracownicy biura taboru spółki rozpatrują słuszność zakupu pociągów z dwoma piętrami przeznaczonymi do przewozu pasażerów. Składy tego rodzaju powinny doskonale sprawdzić się w ruchu aglomeracyjnym, zwłaszcza na linii Gliwice – Częstochowa.

Koszt zakupu jednego pojazdu to kilkanaście mln zł. Pierwsze nowe pojazdy w barwach śląskiego przewoźnika mogą pojawić się w ostatnim kwartale przyszłego roku.

Obecnie Koleje Śląskie dysponują 62 składami, z czego 25 to np. nowoczesne Flirty, Elfy i Impuls, 11 to zmodernizowane w ostatnim czasie pojazdy, których konstrukcje powstały w latach 70-tych. Koleje Śląskie na 13 liniach w regionie rocznie przewożą około 16 mln pasażerów, a ich roczny budżet zamyka się w kwocie około 230 mln zł.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress