„Na drugim brzegu Czarnej Przemszy”

2014-10-21

W ubiegłym tygodniu Pałac Mieroszewskich wypełnił się po brzegi, wszystko za sprawą książki opowiadającej historie Gzichowa.

Książka autorstwa Stafanii Lazar opisuje nie tylko Gzichów, ale także Brzozowice, chociaż w świadomości mieszkańców są one odrębnymi częściami miasta, to historycznie stanowiły kiedyś całość.

Książka opowiada o dziejach tej dzielnicy w zasadzie od XVII wieku do czasów obecnych. Mamy tam epizod księstwa siewierskiego, mamy władanie Mieroszewskich, mamy informacje o budowie pałacu, ale mamy też informacje o budowie osiedla Zamkowego.

- komentuje Stefania Lazar.

Zanim jednak publikacja trafiła do rąk czytelników minęły dwa lata, podczas których zbierane były wszystkie niezbędne materiały źródłowe.

Praca nad pisaniem książki zaczęła się pod koniec ubiegłego roku, natomiast poprawki, korekty, nowe informacje, które trzeba było wprowadzić, to wszystko tak naprawdę trwało do niedawna.

- zdradza Stefania Lazar.

Przygotowując się do wydania publikacji mieszkańcy Będzina zostali poproszeni o pomoc w jej tworzeniu. Dla autorki istotne było zdobycie unikatowych zdjęć, czy też dokumentów związanych z historią dzielnicy.

Powiem od razu – nie udało się. Spora część materiałów dotarła do nas gdy książka była już w drukarni. Cały czas docierają do nas nowe materiały, także myślę, że Towarzystwo Przyjaciół Będzina mogłoby pokusić o wydanie drugie, poprawione.

- mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W końcu historie miasta tworzą jego mieszkańcy.

Do Gzichowa nie czułem kiedyś dużego sentymentu. Powiem nawet, że my chłopcy ze starego rynku nie darzyliśmy sympatią gzichowiaków, ale w 1965 roku poszedłem na drugą stronę Przemszy i ożeniłem się tam.

- wspomina Władysław Śliwoń, poeta, autor książek dla dzieci.

Wspomnień związanych z tą częścią Będzina z pewnością jest więcej, kto wie może wydanie książki „Na drugim brzegu Czarnej Przemszy” poruszy mieszkańców, którzy zechcą podzielić się swoimi opowieściami i pamiątkami związanymi z dawnym Gzichowem.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress