Kto powinien wygrać wybory?

2014-10-06

We wtorek 7 października mija ostatni termin zgłaszania list kandydatów na radnych w wyborach do sejmików województw, 10 dni później wybije ostatni dzwonek na zgłoszenia kandydatów ubiegających się o stołek wójta, burmistrza lub prezydenta.

Do tej pory we wszystkich miastach Zagłębia Dąbrowskiego została już zgłoszona pokaźna liczba kandydatów, którzy zamierzają powalczyć o najwyższą w mieście funkcję.

W Będzinie na dzień dzisiejszy zgłoszonych zostało 5 kandydatów. Pierwszym z nich jest urzędujący prezydent Łukasz Komoniewski. Kolejnym kandydatem na to stanowisko jest Krzysztof Paweł Bogocz, który wystartuje z własnego komitetu wyborczego „Grupa Bogocza – Będzin Lepiej”. Do wyborczej walki dołączyła się również radna miasta Katarzyna Maciejewska, która przez większą część trwającej wciąż kadencji pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta. Mimo głosów jakie pojawiały się wcześniej w tegorocznych wyborach nie wystartuje Radosław Baran, PO jako kandydata na prezydenta Będzina wystawiło Roberta Szpindę, wicedyrektora katowickiego oddziału Poczty Polskiej. W ostatnich dniach do prezydenckiej batalii dołączyła jeszcze Bożena Łapaj, która wystartuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Forum dla Będzina.

W Dąbrowie Górniczej do walki o prezydencji stołek postanowiło stanąć sześciu kandydatów. O swoją trzecią kadencję na stanowisku prezydenckim będzie ubiegał się Zbigniew Podraza. Ma poparcie lewicowego elektoratu. Klub radnych „Niezależnych” wystawi do boju przeciwko Zbigniewowi Podrazie i innym kandydatom Tomasza Paska. Ten ma doświadczenie w pracy samorządowej, ale w walce o fotel prezydenta będzie to dla niego debiut. Na liście nie zabraknie również reprezentanta Platformy Obywatelskiej. Tym razem o prezydenturę powalczy Marek Węgrzynowicz. On także pełni obecnie mandat radnego. W walce o prezydencki urząd nie zabraknie również posła Twojego Ruchu Jerzego Borkowskiego. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentować prawniczka Małgorzata Zarychta-Surówka, sekretarz PiS-u w strukturach powiatowych w Dąbrowie Górniczej.

W Sosnowcu w szranki o prezydencji stołek również ma stanąć sześciu kandydatów. Pierwszym jest oczywiście urzędujący Kazimierz Górski. Niezależni jako swojego kandydata wystawili Macieja Adamca. Platformę Obywatelską będzie reprezentował Arkadiusz Chęciński, pełniący dotychczas funkcje wicemarszałka Województwa Śląkiego. Z ramienia Prawa i Sprawiedliwości o prezydenturę w Sosnowcu powalczy Michał Potoczny. Kongres Nowej Prawicy jako kandydata na prezydenta zaproponował Dominika Charasima, znanego z działalności w strukturach partii Janusza Korwin-Mikke. Ostatni kandydatem jest Marek Barański będący profesorem Uniwersytetu Śląskiego, który wystartuje z własnego komitetu wyborczego.

Czy na liście kandydatów na prezydenta poszczególnych miast, macie swojego faworyta?

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress