Na 1 listopada komunikacja miejska za darmo!

2014-10-31

Jak co roku 1 listopada Polacy wyjadą na cmentarze odwiedzać groby zmarłych. Co roku też łączy się to z korkami, brakiem miejsc parkingowych i z kolizjami drogowymi. Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” i Polska Partia Pracy od dwóch lat postulują o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Ten pomysł sprawdza się pokazał to Poznań w zeszłym roku. Na „dzień bez samochodu” zrobiono bezpłatną komunikację na tydzień. Efekt? Co trzeci pasażer był kierowcą, który zrezygnował z samochodu. Jest to także promocja transportu publicznego.

– zauważa Łukasz Ługowski z WZZ „Sierpień 80”, koordynator ogólnopolskiej akcji na rzecz bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Z okazji tegorocznego Święta Zmarłych wiele miast już zdecydowało się wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Wśród nich jest Gorzów Wielkopolski, Lublin, Jelenia Góra, czy Białystok. Ma to zdaniem władz miejskich i policji – zmniejszyć nerwy, ogromne ilości wdychanych spalin i drażniącego hałasu, przez co często dochodzi w ten dzień do stłuczek i wypadków.

Tylko w ubiegłym roku w okresie Święta Zmarłych doszło do 177 wypadków, w których zginęło 19 osób, a 212 zostało rannych.

Przy obecnych cenach biletów nie dziwi fakt, że ludzie rezygnują z podróży autobusem. Jak mówią, zazwyczaj jest kilka cmentarzy do odwiedzenia, nierzadko w obrębie kilku miast. I wyliczają, że rodzina, która ma do wyboru jazdę samochodem, pomimo wielkich korków i autobusy, za które trzeba słono płacić wybierze samochód. A gdy mamy trzy lub więcej cmentarzy do odwiedzenia? Doliczyć należy przesiadki. Nawet tylko z trzema cmentarzami i jedną przesiadką trzeba liczyć na jedną rodzinę około 70 złotych. O wiele mniej możemy wydać w ten dzień na paliwo.

– uważają promotorzy bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi, którzy nie mają możliwości podróżowania samochodem rezygnuje z odwiedzania rodziny na odległych cmentarzach. Tym bardziej jeśli nie mają pracy, a z nią dla młodych jest dzisiaj bardzo ciężko.

– stwierdza Szymon Martys z Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy.

Bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje w wielu miastach na świecie. Francuskie Colomiers wprowadziło ją już w 1971 roku i funkcjonuje tam do dzisiaj. Od pierwszego stycznia zeszłego roku bezpłatna komunikacja funkcjonuje w Tallinie.

Uważamy, że trzeba iść za dobrymi przykładami ze świata. A święto zmarłych to niebywała okazja do przetestowania tego pomysłu w polskich warunkach.

- zaznacza Patryk Kosela, rzecznik prasowy „Sierpień 80”.

Bezpłatna komunikacja miejska w miastach, w których ją wprowadzono sprawdziła się. Ogromny sukces jaki one osiągnęły jest kołem zamachowym napędzającym kampanie społeczne na jej rzecz w wielu państwach świata. W Polsce już teraz funkcjonuje w wielu miastach. Najbardziej znane Żory w woj. śląskim, czy Lubin w woj. dolnośląskim cieszą się z pozytywnych efektów wprowadzenia takiego rozwiązania. Wiele innych miast chce wprowadzić bezpłatną komunikację.W zbliżających się wyborach samorządowych różne partie i lokalne komitety postulują jej wprowadzenie na stałe. W miastach, gdzie ona już funkcjonuje doskonale się sprawdza. Wygląda na to, że na uroczystości przypadające 1 listopada o lepsze rozwiązanie będzie bardzo trudno.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress