Sprzątali cmentarz żydowski

2014-10-31

Na przełomie XIX i XX wieku Żydzi stanowili 80% mieszkańców Będzina. Jednak w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej ich liczba spadła do zaledwie 25.000 osób. 

Żydzi z Będzina chowali swych zmarłych na czterech cmentarzach, jeden z nich mieścił się na podzamczu. To właśnie to miejsce na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi zostało posprzątanie przez będzińską i żydowską młodzież.

Cmentarz jak widać jest bardzo zaniedbany i nieuporządkowany. Wszystko co było do tej pory robione również zostało zniszczone np. skradziona została brama. Dlatego cel tego przedsięwzięcia jest bardzo fajny.

- mówi Edyta Starzyńska, organizatorka sprzątania cmentarza żydowskiego.

Dziś większość tego zabytkowego cmentarza popada w ruinę. Niektóre groby są pozapadane, inne pękają, na domiar złego wszystko jest pozarastane krzewami i przykryte liśćmi.

On jest absolutnie zdewastowany i potrzebuje dużego nakładu pracy, więc jesteśmy tu by pomóc.

- ocenia izraelska uczennica.

Wierzymy, że pomoc społeczności żydowskiej jest dobra, spójrz tylko na cmentarz, on jest bardzo stary.

- dopowiada izraelski uczeń.

Będzińscy gimnazjaliści, którzy bardzo chętnie włączyli się w sprzątanie cmentarza żydowskiego, podkreślają, że takie przedsięwzięcia stanowią dla nich cenne doświadczenie.

Uważam, że jest to bardzo fajny pomysł zarówno na taką inicjatywę społeczną aby posprzątać to miejsce, którego historia jest dość wyjątkowa. Po za tym jest to fajny sposób na zapoznanie się z innymi osobami i poznanie innej kultury.

- mówi Łukasz, będziński gimnazjalista.

Sprzątanie będzińskiego cmentarza było ostatnim punktem wycieczki żydowskiej młodzieży po Polsce.

Przyjechaliśmy na osiem dni, odwiedziliśmy w tym czasie wiele miejsc, widzieliśmy synagogę, zwiedziliśmy obóz Auschwitz-Birkenau, byliśmy w warszawskim getcie.

-wymienia uczennica z Izraela.

Wizyta izraelskiej młodzieży choć krótka to na pewno zapamiętana zostanie na długo. Bo nic nie liczy się bardziej, jak historia, która stanowi tożsamość każdego narodu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress