Wybuch gazu w Katowicach

2014-10-23

Tragiczny początek dnia w Katowicach. W kamienicy na zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej doszło do wybuchu. Jak podaje straż pożarna na miejscu wciąż trwa akcja ratunkowa. Jedna osoba jest uwięziona pod gruzami.

Do wybuchu doszło około godziny 5.00 rano. Jak wynika z informacji podawanych przez sztab kryzysowy w budynku zameldowanych jest 25 osób. Kilkanaście z nich opuściło już opuściło kamienicę, jedenastu ewakuowanych schroniło się w pobliskim kościele, pięć osób wymagało opieki medycznej, w związku z czym trafiło do szpitala. Niestety pod gruzami na parterze budynku wciąż uwięziona jest jedna osoba, ratownicy są z nią w stałym kontakcie.

Na miejscu bez przerwy pracują 24 zastępy straży pożarnej, bowiem w wyniku silnego wybuchu zawaliły się 3 kondygnacje budynku. Do tej pory strażakom nie udało wydobyć się uwiezionej pod gruzami osoby. Niestety na czas gaszenia dachu kamienic akcja ratunkowa musiała zostać wstrzymana. Na miejsce jedzie specjalna jednostka ratowników z Jastrzębia-Zdroju, wyszkolona w poszukiwaniu ludzi pod gruzami.

Wciąż nie wiadomo, czy pod gruzami nie znajduje się więcej poszkodowanych. Nie ustalono również ilu z zameldowanych lokatorów znajdowało się w budynku w momencie wybuchu.

Jeden z ewakuowanych mieszkańców kamienicy krytykuje akcję ratowniczą.

Pokażcie jaka jest akcja straży pożarnej, to co oni tutaj wyprawiają jest żenujące. Cały dach byłby uratowany gdyby oni podjęli normalną akcję, a to co oni zrobili nadaje się do prokuratury. Niby przyjechali szybko. Jak schodziłem na dół podjeżdżał już pierwszy wóz, prosiłem wtedy strażaków, żeby weszli do góry po klatce schodowej, którą ja zszedłem i zgasili tlące się framugi drzwi. Oni organizowali się tutaj na dole, a ogień wciąż się rozpalał. Gdyby oni weszli i zgasili to zwykłymi gaśnicami, tak jak ja swoją gasiłem ten pożar, to by nie było tego wszystkiego, a teraz co? Pali się już cały blok.

- komentował roztrzęsiony mieszkaniec kamienicy, w której doszło do wybuchu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress