Biblioteka w Strzemieszycach zmieni swoje oblicze

2014-11-03

Wkrótce Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzemieszycach zmieni się nie do poznania.

Rozpoczęcie modernizacji biblioteki planowane jest na przyszły rok, gotowa jest już koncepcja zagospodarowania oraz wizualizacje.

Wiele razy spotykając się z mieszkańcami Strzemieszyc dyskutowaliśmy o tym, że w dzielnicy brakuje miejsca, gdzie można by się spotykać czy organizować różne wydarzenia kulturalne. Okazją do zmiany tego stanu rzeczy jest przebudowa i modernizacja filii strzemieszyckiej biblioteki.

– mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przed zleceniem prac architektom spotkaliśmy się z organizacjami pozarządowymi działającymi przy bibliotece oraz organizacjami i mieszkańcami Strzemieszyc, aby wspólnie wypracować pomysły i wskazówki mówiące o tym, jak biblioteka powinna funkcjonować po modernizacji. Efektem tych dyskusji jest propozycja rozszerzenia dzielności biblioteki o dodatkowe funkcje kulturalne.

– wyjaśnia Marcin Bazylak, pełnomocnik Prezydenta Dąbrowy Górniczej.

Roboczo nazwaliśmy tę formę „Biblioteką PLUS”. Zgodnie z założeniami, pomieszczenia na parterze budynku mogłyby być miejscem, gdzie prezentowane byłyby małe formy teatralne, odbywałyby się zajęcia ruchowe wraz z animacjami dla dzieci i dorosłych czy zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub Uniwersytetu Dziecięcego.

– dodaje Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W istniejącej części budynku pojawi się przestronne foyer wraz z recepcją i szatnią. Będzie się tutaj znajdowała sala wystawowa oraz główny trzon komunikacyjny z windą ułatwiającą dostęp dla osób starszych i niepełnosprawnych.Zmiany czekają też piętra budynku biblioteki. W nowo projektowanych częściach pojawią się takie funkcje jak: sala spotkań z klubokawiarnią, wypożyczalnia biblioteczna z czytelnią oraz duża, wielofunkcyjna sala służąca zarówno jako przestrzeń aktywności fizycznej, jak i sala widowiskowo-kinowa. Otoczenie projektowanych budynków zagospodarowano na przestrzeń dziedzińca z elementami małej architektury i demontowaną sceną letnią. W jego obrębie pojawią się  części edukacyjne i rekreacyjne, zielony labirynt tematyczny z panelami informacyjnymi opowiadającymi historię Strzemieszyc. Fragment nawierzchni dziedzińca zaaranżowany zostanie na wielkoskalową planszę do gry w szachy. Od ulicy Ofiar Katynia będzie dostępnych 26 miejsc postojowych.

– opowiada Małgorzata Lisiak z pracowni projektowej.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress