Kanon Turystyczno – Krajoznawczy Powiatu Będzińskiego

2014-11-14

W Pałacu Saturna w Czeladzi po raz pierwszy publicznie zaprezentowany został Kanon Turystyczno – Krajoznawczy Powiatu Będzińskiego.

300 stronicowa praca to kanon Turystyczno – Krajoznawczy Powiatu  Będzińskiego, czyli pierwsze w historii powiatu kompendium wiedzy o legendach zabytkach, walorach krajobrazu, przyrodzie, czy specjałach zagłębiowskiej kuchni.

Przede wszystkim pokazuje piękne miejsca, które nie tylko warto, ale trzeba odwiedzić w powiecie będzińskim.

-mówi Krzysztof Malczewski, starosta będziński.

Informacje są dostępne dla turystów znacznie szybciej, bo pojawiają się w publikacji  oznaczenia gps i liczne podpowiedzi.

Można dodatkowo korzystać z kodów, wchodzić na stronę, gdzie jest więcej informacji o tych wszystkich obiektach, na pewno będzie to bardziej wszechstronne narzędzie do poznawania piękna ziemi będzińskiej.

- dodaje Anna Krusiec, PTTK Będzin, członek zarządu ds.  turystyki osób niepełnosprawnych.

Niestety wiele ludzi nie ma dużej wiedzy o kulturze regionu, w którym mieszka. Jak mówi wicemarszałek województwa śląskiego  Kazimierz Karolczak kanon powinien być vademecum w biblioteczce szkół.

Młodzież powinna mieć możliwość zapoznania się z przewodnikiem i tutaj ogromny ukłon w stronę nauczycieli, żeby te elementy naszej kultury kultywować, przekazywać, żeby wiedzieli w jakim regionie żyją. Tą wiedzę przekażą dalszym pokoleniom.

- tłumaczy Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego.

Zenona Góra już otrzymała od starosty egzemplarz publikacji. To wnuczce pokaże przy najbliższej okazji perełki powiatu.

 Ostatnio ze swoja wnuczusią zwiedzałam Podziemia Będzińskie, przed nami kolejne wyprawy. Ta publikacja to doskonały przewodnik dla pokoleń, zarówno ci starsi jak i młodsi powinni go mieć.

- wyjaśnia Zenona Góra, członek PTTK.

Publikacja została przyjęta gromkimi brawami. Teraz żaden zabytek nie umknie niczyje uwadze. Bo po co wybierać się w dalekie wojaże. Jak tu na miejscu zobaczyć można wiele, rezygnując z przysłowia, „cudze chwalicie swego nie znacie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress