Prokuratura wykluczyła podpalenie sosnowieckiej katedry

2014-11-04

Sosnowiecka Prokuratura wykluczyła podpalenie katedry. Śledczy mają inne podejrzenia, mogła to być wadliwa instalacją elektryczna.W ciągu najbliższych tygodni ma powstać ekspertyza w tej sprawie.

Na katedrze nadal trwają prace przy usuwaniu spalonych i zniszczonych elementów z dachu.

 Zakończyliśmy oględziny na miejscu. Nie ustalono bezpośredniej przyczyny pożaru. Czy to była wadliwa instalacja elektryczna? Tego dowiedzie ekspertyza. Najwcześniej jej treść poznamy za dwa tygodnie. Prokuratura przesłuchuje kolejne osoby.

- mówi Agnieszka Dudziak, prokurator rejonowy Prokuratury Sosnowiec Południe.

Ksiądz Jan Gaik, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP zapewnia , że kontrole związane z monitorowaniem instalacji odbywały się regularnie.

Mam nadzieję, iż dach uda się odbudować jeszcze przed końcem tego roku i uroczystą Pasterkę będzie można odprawić już w katedrze. Być może będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu i uaktualnieniu projektu sprzed 10 lat. Wtedy też zapadnie decyzja, czy nowy dach zostanie pokryty blachą miedzianą, czy też – jak to było do tej pory – dachówką.

 - podkreślał ks. Jan Gaik, proboszcz katedry.

Teren wokół katedry nadal jest sprzątany. Ekipy wywożą zgliszcza, w porządkach pomagają również mieszkańcy i przyjaciele domu Wspólnoty Betlejem w Jaworznie, którzy ze spalonych desek, zniszczonych dachówek i okuć wykonają piękne ikony. Będą to cegiełki na rzecz odbudowy świątyni.

 

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress