„Reanimacja trupa”

2014-11-21

Związkowcy żądają natychmiastowego odwołania prezesa spółki Mirosława Tarasa. Podczas konferencji Górnictwo 2014 powiedział jasno „działania restrukturyzacyjne Kompanii to reanimacja trupa”. 


Zdaniem związkowców swoimi wypowiedziami prezes Mirosław Taras dał dowód, że nie ma żadnego pomysłu na dalsze funkcjonowanie Kompanii Węglowej.

Prezes ocenił m.in., że działania restrukturyzacyjne Kompanii to reanimacja trupa. Stwierdził, że trzeba szybko zlikwidować 5 kopalń i zwolnić 15 tys. ludzi, górnictwo trzeba wygaszać, a na Śląsku powinny zostać najwyżej cztery, pięć kopalń. To, co opowiada pan prezes publicznie, po pierwsze stoi w jawnej sprzeczności z ustaleniami, które podjęliśmy podczas rozmów z rządem w Warszawie 18 listopada. Po drugie, te wypowiedzi wzniecają niepokój wśród załóg kopalń Kompanii i grożą wybuchem konfliktu społecznego. 

- wyjaśnia Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Swoje żądania skierowali już do premier Ewy Kopacz, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciecha Kowalczyka.

W trakcie tych rozmów dowiedzieliśmy się, że został powołany nowy człowiek, odpowiedzialny za górnictwo, minister Kowalczyk będzie teraz skupiał wszystkie kompetencje obecnego, dotychczas pełniącego rolę Tomczykiewicza czy Pietrewicza, czyli dwóch osób nadzorujących górnictwo. To jest jedna sprawa dość istotna, przynajmniej mamy partnera do rozmów. Oczywiście tu od razu padła deklaracja świeżego ministra, że program zostanie zmieniony i zaprezentowany związkom przynajmniej w okresie dwu tygodniowym, więc czekamy  na to i deklaracja, że będziemy dyskutować, konsultować  i w jakiś sposób wpływać na jego zapisy. Związkowcy również dostali zapewnienie, że grudniowe pensje zostaną wypłacone.

-  dodaje Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress