Sosnowiec lepszy od Warszawy!

2014-11-14

Z opublikowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” rankingu wynika, ze Sosnowiec jest krajowym liderem w pozyskiwaniu środków na zagraniczne wymiany młodzieży. W zestawieniu publikowanym przez gazetę, stolica Zagłębia Dąbrowskiego wyprzedza takie miasta jak Warszawa i Kraków.


Globalna kwota, jaka została w ubiegłym roku wydana przez Sosnowiec głównie na zagraniczne wymiany młodzieży szkolnej (programy Erasmus i Comenius) to blisko 2 miliony złotych, z czego 95 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Łączne dofinansowanie wyniosło zatem ponad 1 850 395 zł. Wkład własny miasta wyniósł przy tym zaledwie 12 728 zł. Taki wynik plasuje Sosnowiec na pierwszym miejscu w kraju.

- informuje Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu.

Kwota podawana przez „Dziennik Gazetę Prawną” uzupełniona jest o wydatki na podróże służbowe urzędników magistratu. Pod tym względem Sosnowiec jest jednym z miast najbardziej oszczędnych, bowiem na wyjazdy służbowe wydano z budżetu miasta 52 757 zł.

Ranking pokazuje, że w odróżnieniu od posłów w Sosnowcu dbamy przede wszystkim o młodzież z naszych szkół. Szkoda, że autorzy rankingu nie podali tego wyszczególnienia. Bez tego zamieszczony wykres może błędnie sugerować, że kwota dotyczy jedynie wyjazdów urzędników, a na to byliśmy zawsze szczególnie wyczuleni.

- mówi Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Warto podkreślić, że rokrocznie Sosnowiec w rankingach fachowego czasopisma samorządowego „Wspólnota” jest w czołówce miast, które wydają najmniej środków na utrzymanie administracji publicznej.

Podróże służbowe 2013 r.

Podróże służbowe 2013 r.

Prezydenci, Radni oraz pracownicy Urzędu Miejskiego 52 757,22
Szkoły, programy edukacyjne (Erasmus, Comenius) 1 837 963,07w tym wkład własny Miasta 12 566,88 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress