Świętowali odzyskanie niepodległości

2014-11-14

Jak co roku w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości Czeladź odwiedził Marszałek Józef Piłsudski, który wspólnie z mieszkańcami miasta i przedstawicielami samorządu świętował odzyskanie wolności.

Jak wiemy ta wolność nie była nam zawsze dana, dlatego jest dla nas tak cenna. Cieszę się, że te uroczystości są połączone z zabawą, to jest dobra formuła bo jest to święto, w którym powinniśmy się cieszyć.

-mówi Kazimierz Karolczak, wicemarszałek województwa śląskiego.

W tym roku Marszałkowi Piłsudskiemu towarzyszyła Maria Skłodowska – Curie, patronka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Podczas uroczystej mszy został poświęcony nowy sztandar tej szkoły, natomiast po zakończeniu nabożeństwa Marszałek Józef Piłsudski wspólnie z będzińskim starostą przejechał ulicami Czeladzi.

Już po raz czwarty w Czeladzi w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych obchodzimy Święto Niepodległości. Chcemy świętować to niepodległe państwo w sposób wesoły i niepowtarzalny.

-komentuje Krzysztof Malczewski, starosta będziński.

Punktualnie o godzinie 14:00 rozpoczął się wielki, rodzinny festyn. Tradycyjnie już były występy, konkursy oraz mnóstwo gier i zabaw. Zorganizowano również turniej musztry.

Turniej musztry jest już tradycją obchodów Święta Niepodległości w powiecie będzińskim. Myślę, że to bardzo widowiskowa konkurencja, która podoba się wszystkim uczestnikom tego festynu.

- ocenia asp. Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Podczas pikniku starosta Krzysztof Malczewski odebrał z rąk kapitana Henryka Smogóra honorową odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przyznaną przez Zarząd Główny tej organizacji. W trakcie imprezy wręczono także stypendia dla najzdolniejszych uczniów z powiatowych szkół. Zgromadzeni mogli obejrzeć również niezwykle widowiskowy pokazu musztry kawaleryjskiej w wykonaniu Jurajskiego Szwadronu Kawalerii.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress