Zbigniew Podraza interweniuje w sprawie odpadów

2014-11-18

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy o szokujących informacjach jakie podała stacja TVN24. Ogólnopolska telewizja donosiła wówczas o transporcie 100 ton niebezpiecznych odpadów jakie mają zostać przetransportowane z Salwadoru do Dąbrowy Górniczej.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym informuje, że dołoży wszelkich starań, by sprawa zakończyła się w sposób, gwarantujący pełne bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia prezydenta.

Oświadczenie Zbigniewa Podrazy, Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej w sprawie niebezpiecznych odpadów, które z Salwadoru mają trafić do Dąbrowy Górniczej.

Mieszkańców Dąbrowy Górniczej zaniepokoiła dziś informacja, podana przez jedną z telewizji informacyjnych, że do portu w Gdyni zmierza z Salwadoru transport 100 ton niebezpiecznych substancji, które docelowo mają zostać zutylizowane w Dąbrowie Górniczej.

Oświadczam, że decyzję o sprowadzeniu do Polski „salwadorskiej przesyłki” podjął Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Substancje o których mowa to środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie, a zutylizowane miałyby zostać w działającej od kilkunastu lat na terenie Dąbrowy Górniczej firmie Sarpi.

Podobnie jak zaniepokojeni mieszkańcy naszego miasta, muszę zadać pytanie – Dlaczego Główny Inspektor Ochrony Środowiska pozwala na sprowadzanie do Polski odpadów z drugiego końca świata?

Dlatego oczekuję od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska podania do publicznej wiadomości informacji o procedurze zabezpieczenia transportu, sposobie transportu oraz procedurach awaryjnych na wypadek zdarzeń, jakie mogą zaistnieć w czasie transportu pestycydów na terytorium Polski.

Na koniec, wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, by sprawa zakończyła się w sposób, gwarantujący pełne bezpieczeństwo dąbrowian i środowiska przyrodniczego w naszym mieście.

Zbigniew Podraza

Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress