200 nauczycieli z Zagłębia i Śląska protestowało w Warszawie

2014-12-10

Ponad tysiąc nauczycieli i pracowników oświaty z całej Polski, w tym ponad 200 związkowców z regionu śląsko-dąbrowskiego protestowało 9 grudnia przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Demonstrujący domagali się w ten sposób podwyżki płac o 9 proc. oraz zwiększenia nakładów finansowych na oświatę.

Fot. Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ Solidarność.

„Nauczyciel nie wariat, nie zamieni pracy w wolontariat” – m.in. takie napisy znajdowały się na transparentach protestujących, natomiast cała demonstracja została zorganizowana pod hasłem: „Godna praca, godna płaca”.

Jak poinformowała katowicka Solidarność o godz. 13.00 przedstawiciele Rady Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ Solidarność próbowali przekazać petycję premier Ewie Kopacz.

Liczyliśmy, że pani premier nas przyjmie, ale okazało się, że razem z ministrami opuściła swoją siedzibę jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji. Do związkowców wyszedł wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, który przyjął od nich petycję. Pracownicy oświaty podkreślili w niej, że zwiększenie nakładów na edukację to poprawa sytuacji pracowników administracji i obsługi oraz podwyżki dla nauczycieli. – 9 proc. to minimalna podwyżka, jaką nauczyciele powinni dostać, żeby wynagrodzenia rzeczywiście wzrosły. Realna siła nabywcza płac nauczycielskich jest na poziomie z 2007 roku.

- mówi Lesław Ordon, przewodniczący oświatowej Solidarności w regionie.

Kwestia niskich wynagrodzeń w oświacie jest poruszana od wielu miesięcy. Związkowcy uważają, że rząd bagatelizuje sprawę. Zarobki to nie jedyny problem.

Dyrektorzy szkół zmuszają nauczycieli do wykonywania czynności, które nie są związane z ich umowami o pracę, np. organizowanie dodatkowych zajęć, zostawanie w szkole po godzinach, czy brak gratyfikacji za zastępstwa doraźne. Związkowcy z nauczycielskiej Solidarności przygotowują już raport na ten temat, który zostanie przekazany szefowej resortu.

- informuje Solidarność.

Jak dodają związkowcy już 15 grudnia w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad budżetem na przyszły rok, wtedy okaże się, czy znajdą się pieniądze na podwyżki dla pracowników oświaty. Przebieg tego głosowania będzie uzależniał dalsze działania prowadzone przez członków Solidarności.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress