Biblioteka w Parku Dietla?

2014-12-15

Park Dietla w Sosnowcu to ostatnio bardzo popularny temat. Do niedawna tematem była siłownia w zabytkowym miejscu. Teraz głośno mówi się o budowie Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego.

Przed wyborami były włodarz Sosnowca przekonywał, że biblioteka w Parku Dietla to dobra inwestycja.

Prawda jest taka, że nie ma inwestycji, która nie miałaby przeciwników. Tutaj dawniej był podest i widać jeszcze jego pozostałości. Myślę, że powstanie takiej biblioteki przysłoni nieco park, dzięki czemu będzie po prostu ciszej, a mieszkańcy zyskają także nowe miejsca parkingowe. Nie ma obaw, park nie zostanie zniszczony. 

– mówi Kazimierz Górski, były prezydent Sosnowca.

Mieszkańcy, którzy mieli jakiekolwiek obawy, mogli je zgłaszać w Urzędzie Miasta do 1 grudnia 2014 roku.

Wpłynęły dwa pisma z uwagami i zgodnie z prawem, zostały przekazane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

- dodaje Rafał Łysy, rzecznik UM w Sosnowcu.

Teren parku, to darowizna, rozliczenie związane jeszcze z budową budynku neoflilologii w Sosnowcu.

Pod koniec października, na sesji Rady Miejskiej, sosnowieccy samorządowcy zgodzili się na to, aby miasto podarowało działkę Uniwersytetowi Śląskiemu. Chodzi o teren mający ponad 2,5 tysiąca m kw.  Co do terenu, na którym miałaby powstać inwestycja, to propozycja Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Na pewno będziemy starali się o środki zewnętrzne, ale aby móc to zrobić, konieczny jest teren.

– informuje Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik Uniwersytetu Śląskiego.

Biblioteka miałaby powstać na terenie zielonym przed parkingiem basenu i hali sportowej.

Jednak mieszkańcy zaczynają się obawiać, że takie umiejscowienie inwestycji to kolejny krok w stronę degradacji zabytkowego Parku Dietla. Podobne głosy słychać było w momencie oddawania siłowni pod chmurką. Czy powinna być zlokalizowana w zabytkowej części parku? Przecież to w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy dzielnicy złożyli aż 5 projektów w tej lokalizacji, sami walczyli o takie  miejsce.

Już terać słychać pierwsze głosy od mieszkańców Pogonii.

Szkoła Realna to doskonałe miejsce na bibliotekę,a nie znowu Park Dietka, za chwilę nic  z niego nie zostanie, nie będzie nawet wiadomo, że to zabytkowe miejsce Sosnowca.

- pisze w emailu do naszej redakcji Marysia K., Sosnowiczanka.

Co na to nowa władza w mieście?

Poleciłem odpowiednim służbom, aby zablokować dalsze działania. Chciałbym się przyjrzeć sprawie, a przede wszystkim porozmawiać z przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego. Być może znajdziemy inne miejsce dla tej inwestycji, ale niewykluczone, że władzom Uniwersytetu Śląskiego uda się mnie przekonać.

- komentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress