Książka do słuchania

2014-12-30

Zagłębiowskie biblioteki wychodzą na przeciw oczekiwaniom swoich czytelników. W książnicach dostępne są audibooki, można również skorzystać z bezpłatnej usługi książki na telefon.  

Uwielbiam książki, kontakt z papierem, przekładaniem kartek ich zapach.

- mówi czytelniczka sosnowieckiej biblioteki.

I choć ta czytelniczka na audiobooka na razie namówić się nie da, to dla osób z dysfunkcjami wzroku, taka forma obcowania z książką to jedna z możliwości czytania literatury jaką dają współczesne biblioteki, w sosnowieckiej książnicy czytelnik może skorzystać z działu multimedia.

Przede wszystkim ten dział adresowany jest do osób z dysfunkcją narządu wzroku, ale nie zamykamy się tylko i wyłącznie na nich, mamy też czytelników pełnosprawnych w każdym wieku.

- informuje Anna Kamińska, kierownik Działu Multimedia w MBP w Sosnowcu.

Cyfrowy odtwarzacz książek multimedialnych, tak brzmi pełna nazwa tego rządzenia. W praktyce nazywany jest czytakiem, bo pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym czytać książki bez pomocy innych osób.Na karcie mieści się około dziesięciu audiobooków.

Czytelnik przychodzi ze swoją kartą pamięci, ma odtwarzacz, albo wypożycza go u nas, posiadamy dwie sztuki takiego czytaka, bibliotekarz nagrywa książkę na czytnik i wypożycza czytelnikowi.

- tłumaczy Anna Kamińska, kierownik Działu Multimedia.

Będzińska biblioteka także wychodzi na przeciw swoich czytelników, dla osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych dostępna jest bezpłatna usługa książki na telefon.

Osoba zainteresowana musi zadzwonić do biblioteki, poinformować o tym, że chciałby skorzystać z takiej usługi, musi podać adres, pod który książki mają być dostarczone, jeżeli nie jest czytelnikiem biblioteki musi się do niej zapisać. Warto też poinformować, jakimi tytułami i dziełami jesteśmy zainteresowani, bo to także film, prasa czy audiobooki.

- przekonuje Beata Wardęga, kierownik Działu Promocji Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu audiobooków w formacie mp 3 posiada 1620, a książek w formie czytaka 1691.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko wybrać się po lekturę czy literaturę. W każdej zagłębiowskiej bibliotece z audibookiem lub bez jego pomocy znajdziemy coś dla siebie.

 

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress