„Jeden test. Dwa życia.”

2014-12-05

Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”.

Kampania skierowana jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV. Akcja ma przypomnieć. że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV., które powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem.

Cel kampanii jest jeden – zmniejszyć liczbę zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększyć świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS.

Narodziny dzieci zakożonych tym groźnym wirusem występują u nsa w kraju. Można temu jednak zapobiec – wystarczy aby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny.

Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl).

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress