Fałszywa „wnuczka” miała wypadek!

2014-12-05

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść.

Fałszywa „wnuczka” atakuje najczęściej starszych ludzi. Oszuści wykorzystują szczególnie ich podeszły wiek lub stan zdrowia, stosując między innymi metodę „na wnuczka”.

85-letnia mieszkanka Będzina usłyszała, że jej „wnuczka” miał wypadek drogowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na odszkodowanie. W drugim przypadku oszustka podająca się za wnuczkę, również informowała o swoim udziale w wypadku drogowym, prosiła jednak swoją „babcię” o pożyczenie 70 tysięcy złotych. Ostrożne seniorki nie uległy jednak oszustowi, sprawdzając informacje o zdarzeniu i ewentualnej pożyczce. Być może na postawę kobiet miały wpływ działania profilaktyczno – edukacyjne prowadzone ostatnio przez zagłębiowskich policjantów.

Oto kilka rad dla seniorów, którymi powinni się kierować w momencie, kiedy mogą paść ofiarą oszustów.

Seniorze, nie działaj pochopnie

Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka, w celu uzyskania pewności, że osoba, która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się, co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję. Zadzwoń pod bezpłatny numer alarmowy 997. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwracać do nich o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać oszustów i ich pomocników.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress