„Nie” dla portu lotniczego im. Wojciecha Kilara

2014-12-31

Światowy Kongresu Kresowian wystąpił z propozycją nadania portowi lotniczemu w Pyrzowicach imienia zmarłego w 2013 roku kompozytora. Władze Sosnowca mają od dawna inną propozycję.

Propozycja nazwania międzynarodowego portu lotniczego w Pyrzowicach  „Katowice W. Kilar Airport” pojawiła się na początku 2013. Światowy Kongres Kresowian chciał w ten sposób uczcić urodzonego we Lwowie, a przez ponad 60 lat związanego z Katowicami Wojciecha Kilara, artystę który mawiał o sobie, że jest „Ślązakiem ze Lwowa”.

Starania kongresu zostały już poparte przez radnych powiatu tarnogórskiego. Pisma z pomysłem na nową nazwę portu otrzymały również inne miasta m.in. Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej przekazała pismo do komisji prawno-organizacyjnej. Komisja zajmie się nim na styczniowym posiedzeniu.

- informuje Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Pewne jest, że prośby radnych powiatu tarnogórskiego, a tym samym Światowego Kongresu Kresowian nie poprą władze Sosnowca. Mimo, że inicjatywa określana jest jako cenna, a sama postać Wojciecha Kilara jest wybitna pojawia się jedno „ale”.

Radni już kilka lat temu przyjęli uchwałę i wystąpili z inicjatywą, by lotnisko w Pyrzowicach nosiło imię Jana Kiepury.

- przypomina Urząd Miejski w Sosnowcu.

Miasta, które poprą starania kongresu, zwrócą się w tej sprawie do marszałka. Województwo śląskie jest bowiem jednym z największych udziałowców Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza portem w Pyrzowicach.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress