Kolejne kroki PKP w sprawie dworca na Maczkach

2014-12-10

738 tys. zł tyle PKP wyda na przygotowanie projektu zabytkowego Dworca na Maczkach. Pas Projekt Archi Studio z Nadarzyna już na początku 2015 roku przedstawi swoją koncepcję.

W wakacje głośno mówiło się o przebudowie sosnowieckiego zabytku na Centrum Naukowo- Dydaktyczne Transportu Kolejowego.

To będzie jednostka naukowa Politechniki Śląskiej. PKP S. A. udostępni zabytkowy budynek dworca kolejowego, zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych.To decyzja PKP i rektora Politechniki Śląskiej. Centrum ma szkolić inżynierów od października 2016 roku.

- informowała Paulina Jankowska, Biuro Prasowe PKP S. A.

We wrześniu został ogłoszony przez PKP przetarg na projekt adaptacji, przebudowy i rewitalizacji dworca w Sosnowcu. Wygrała wspomniana firma z Nadarzyna, która przed Euro 2012 przygotowała projekt modernizacji dworca PKP w Gdyni.

Co ciekawe Polskim Kolejom Państwowym zależy na czasie, dlatego odrzuciły tańszą ofertę innego biura architektonicznego, które zaoferowało, że projekt przygotuje w 24, a nie jak zwycięzcy w 18 tygodni. Częścią zamówienia jest także przygotowanie projektu zagospodarowania terenu wokół dworca w Maczkach.

Dworzec Sosnowiec Maczki to jeden z najstarszych świadków historii kolei na ziemiach polskich i historii Zagłębia Dąbrowskiego. Od wielu lat nieczynny i popadający w coraz większą ruinę.

Wygląda jak trup, ostatnio czytałam w prasie, że to najgorszy dworzec na Śląsku, jest strasznie zaniedbany, kiedyś tętnił życiem, teraz to ruina, kiedyś jak mnie mamusia tutaj przywiozła rosły na nim piękne kwiaty i klomby.

- mówili w lipcu mieszkańcy Sosnowca.

Miejmy nadzieję zmieni się to już w 2016 roku.

 

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress