Żegnamy Krainę Świetlików

2014-12-15

Wydarzenie to stanowiło zakończenie tegorocznego projektu profilaktyczno-edukacyjnego „Pompon zostaje w Sosnowcu”, realizowanego przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej UM w Sosnowcu. 

 

                                                                      Źródło: UM Sosnowiec

Program „Pompon zostaje w Sosnowcu” to szereg różnego rodzaju działań służących ochronie dzieci przed krzywdzeniem. Niestety w ostatnim czasie mamy coraz częściej do czynienia z przemocą wśród najmłodszych. W ramach funkcjonowania Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi udzielana jest bezpłatna pomoc psychologiczna, prawna i terapeutyczna dzieciom, które doświadczyły sytuacji trudnych, a także ich rodzicom i opiekunom.

Już po raz trzeci specjaliści sosnowieckiego Stowarzyszenia: psycholodzy, pedagodzy i terapeuci zapraszają najmłodszych mieszkańców miasta (w tym roku dzieci w wieku 4-5 lat z dziesięciu starannie wybranych przedszkoli) do wspólnej podróży przez bajkową Krainę, dzięki której uczą się one nazywać i rozpoznawać swoje emocje i wyrażać je w sposób społecznie akceptowany. W bezpiecznej formie oswajają się z trudnymi przeżyciami, które mogą pojawić się w ich życiu, między innymi poczucie zagubienia, wstydu, potrzeba pomocy. Uczą się też znajdować rozwiązania dla sytuacji trudnych, które wcześniej mogły rodzić lęk, poczucie bezradności.

- mówi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM.

Najważniejsi goście Gali, czyli dzieci, mieli okazję po raz ostatni spotkać się z Wróżkami, Pomponami i Wielkimi Magami i poprzez wspólną zabawę w bajkowej oprawie uczcić to wyjątkowe wydarzenie. Dzieci dowiedziały się również, co dobre Wróżki chowają w tajnej szkatule, w jaki sposób można się skontaktować ze Świetlikami i gdzie w Sosnowcu można odnaleźć ukryte magiczne portale do Krainy.

 Świetlikowe Wróżki odwiedzały dzieci regularnie od początku października w 15 przedszkolach na terenie miasta. Miały sporo pracy, gdyż projektem zostało objętych ponad 400 dzieci, już to wskazuje na ogromne rozmiary tego przedsięwzięcia. Dzięki pomocy grona wolontariuszy i licznych partnerów projektu oraz pełnym zaangażowaniu wychowawców i rodziców, udało się zrealizować zamierzone cele

– dodaje Ewa Długajczyk, pedagog i projektowa Wróżka.

Podczas Gali Wielka Rada Magów przyznała liczne nagrody i wyróżnienia, żeby docenić te starania. Zaproszeni goście zostali pasowani na Przyjaciół Świetlika a wychowawcom, dbającym o magiczną atmosferę podczas zajęć, przyznano nominację na Świetlikowego Kuriera.

O szampańską zabawę podczas wydarzenia zadbali również partnerzy projektu: Auchan Sosnowiec, Fabryka Zabawek Wader, Akademia Sztuk Pięknych. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować osobom wspierającym projekt za udział we wspólnej przygodzie i zapraszają wszystkich zainteresowanych do wspólnej podróży w głąb magicznej Krainy podczas kolejnych inicjatyw Stowarzyszenia.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress