Festiwalowe przesłuchania

2015-01-15

W ciągu trzech najbliższych dni do Będzina przyjedzie blisko 1.5 tys. muzyków z całej Polski oraz Ukrainy i Białorusi. Celem wizyty w naszym mieście będzie zaprezentowanie się przed jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Podczas wszystkich przesłuchań na scenie będzińskiej szkoły muzycznej uczestnicy wykonają łącznie 335 utworów. Organizowany w Będzinie Festiwal Kolęd i Pastorałek to przedsięwzięcie do którego muzycy chętnie powracają. Na ten festiwal wiele osób przyjeżdża rokrocznie.

Od kilku lat przyjeżdżamy od was z Centrum Kultury i Sportu. W tamtym roku nas nie było, byłyśmy dwa lata temu.

- wspomina Natalia Benirowska.

 Już raz udało nam się dostać tutaj do Będzina, a na tych kwalifikacjach byliśmy w Warszawie. Pomysł udziału w festiwalu wziął się od naszego profesora, który uczy nas śpiewu od małego.

 - dodaje Alicja Atlak.

Do powrotów na festiwal z pewnością zachęca atmosfera panująca podczas przesłuchań.

Bardzo miło rozmawia się z rówieśnikami, to jest bardzo fajne, że zaangażowano w to młodzież i dzieci. Jest bardzo sympatycznie.

-komentuje Aleksandra Ozga.

Tradycyjnie zwieńczeniem trzydniowych przesłuchań jest koncert galowym. Organizatorzy zapewniają, że jest to wydarzenie, na którym warto się pojawić.

Festiwal będzie bardzo rozbudowany pod względem kulturowym. Oczekujemy na górali  sądzę, że będzie to hit niedzielnego wieczoru. Myślę, że jak zawsze festiwal będzie na bardzo wysokim poziomie.

- mówi Radosław Kaczmarzyk, organizator festiwalu.

Przez ostatnie 20 lat festiwalowa publiczność przywykła do tego wysokiego poziomu. Każdy koncert galowy to prawdziwa muzyczna uczta.

Postaramy się, żeby w tym roku znaleźć najlepszych wykonawców, tych którzy w zdecydowanie najlepszy sposób dobrali repertuar, tych którzy najlepiej zaprezentowali się przed jury, ale również tych którzy mają najwięcej do powiedzenia jeśli chodzi o całościowy efekt.

-komentuje ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego, przewodniczący jury konkursowego.

Finał XXI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Pierwsze utwory usłyszymy już o godzinie 16.00.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress