„Remanenty – Chopinowi Duda Gracz”

2015-01-16

Nad cyklem Chopinowi Duda-Gracz malarz spędził ostatnie cztery lata swojego życia. Jerzy Duda-Gracz to jeden z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku.

Zostało po nim blisko 3000 płócien.To jeden z najbardziej wyrazistych i najpopularniejszych twórców polskiej sztuki XX wieku.

Wystawa jednego z najbardziej znanych polskich artystów związanych z naszym regionem Jerzego Dudy – Gracza. Na wystawie znajduje się 27 artysty,  z czego 20 prac to prace przekrojowe. począwszy od jego początków artystycznych, pierwszy obraz z 1970 roku, skończywszy na pracach z 2004.

- mówi Maja Szwedzińska, kierownik Galerii Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Druga część wystawy, czyli Chopinowi Duda Gracz to cykl, nad którym artysta pracował u schyłku swojego życia.

W dąbrowskiej galerii dostępne jest 7 prac artysty z tego cyklu, oraz obejrzeć prezentację multimedialne, połączone z muzyką chopinowską.

- dodaje Maja Szwedzińska, kierownik  Galerii Pałacu Kultury Zagłębia.

Bo w pracach Dudy Gracza przede wszystkim liczy się warsztat.

Nie raz wpatruję się w obraz i zastanawiam się jak on to zrobił, to jest niesamowita lekkość w tworzeniu tych prac, widać niesamowite mistrzostwo, tzn. jednym pociągnięciem pędzla jest w stanie oddać sytuację.

- tłumaczy Katarzyna Kukuła, pracownik galerii Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Sytuację na płótno wcale nie jest przenieść tak prosto. Ale tego artysta uczył się od samego początku jak tylko zaczął malować. Z tego okresu pochodzi wiele ciekawych anegdot na jego temat.

Mistrzowską sprawą były plenery, na które wyjeżdżał jako młody, zdyscyplinowany bardzo artysta, wszyscy przywozili jeden obraz, Jerzy wyjeżdżał z całym cyklem.

- opowiada anegdotę Maja Szwedzińska, kierownik  Galerii Pałacu Kultury Zagłębia.

Dlatego pewnie jego dzieła znajdują się w kolekcjach najbardziej prestiżowych galerii i  muzeów świata. Do 28 lutego możemy je oglądać dąbrowskim PKZ. Po remoncie pałacu galeria również zyskała nowe oblicze.

Wszystko co widzimy to jest nowa przestrzeń, galeria po raz pierwszy znalazła się w tym miejscu, ze względów budowlanych musiały powstać filary,  z tej przeszkody postanowiliśmy zrobić atut, filary są przystosowane do ekspozycji, w związku z tym będziemy mogli nawet miniatury wywieszać na filarach,mamy nowy system wystawienniczy, nowe oświetlenie, jest to rzeczywiście profesjonalnie zagospodarowana przestrzeń. 

- kończy Małgorzata Majewska, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Która już wkrótce przyciągać będzie mieszkańców Zagłębia i nie tylko sylwetkami znakomitych malarzy, ale także pomysłem na kulturalne spędzenie wolnego czasu.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress