XXI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

2015-01-20

Od dwudziestu jeden lat w styczniu Będzin przeistacza się w światową stolicę kolęd i pastorałek. Festiwal im. Księdza Kazimierza Szwarlika przyciąga do naszego miasta tysiące osób.

Mieszkańcy będzińskiego osiedla Syberka w sposób szczególny włączają się w to wyjątkowe na skale kraju przedsięwzięcie.

My jako mieszkańcy Syberki dawaliśmy gościnę i noclegi tym uczestnikom. Jeszcze parę lat temu to były ukraińskie zespoły, spali u mnie tacy kolędnicy z Równego.

-wspomina Pan Leszek, mieszkaniec Syberki.

Organizowany w Będzinie festiwal to dla jego uczestników bardzo prestiżowe wydarzenie.

Warto tu przyjechać i myślę, że za rok też będziemy próbować swoich sił. Warto powiedzieć, że mimo wieku jesteśmy bardzo młodym zespołem, gramy dopiero rok, więc tym bardziej jest to dla nas sukces, że tu jesteśmy.

- mówi członkini Zespołu Folklorystycznego Trębaczanie.

W ramach koncertu finałowego, który tradycyjnie odbył się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, mogliśmy wysłuchać blisko 40 utworów. Na festiwalowej scenie zaprezentowali się zarówno dorośli artyści jak i młodzież oraz dzieci.

Było trochę stresu, wszystkie się bardzo stresowałyśmy, ale warto tutaj przyjechać. Myślę, że to pokazanie się publiczności było najlepsze.

-stwierdza Julia Rydczak z zespołu Szansa.

Przez dwadzieścia jeden lat festiwal stał się wydarzeniem, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez w naszym regionie.

Popieram to, ja już jestem tu od wielu lat. Zawsze bardzo gorąco to przyjmuję i polecam wszystkim, nie tylko mieszkańcom powiatu, ale i całego Zagłębia Dąbrowskiego.

- komentuje Waldemar Andzel, poseł na sejm RP.

Choć ranga festiwalu z roku na rok jest coraz większa to niestety maleje grono sponsorów.

Mamy coraz gorzej jeśli chodzi o te sprawy. Dzisiaj cieszymy się sukcesem i poziomem artystycznym tego finału. Jak pewnie wszyscy dziś zauważyli warto inwestować w ten festiwal i go rozwijać. Przez to, że on się rozwija, a nam nie wpływa więcej pieniędzy, czy nagród to jesteśmy smutni i mamy czasem takie przeczucie, że może to już ostatni. Po każdym koncercie zawsze jest nadzieja, że robimy dalej. Co jednak będzie? Nie wiem.

- tłumaczy ks. Piotr Pilśniak, inicjator i organizator Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie organizatorzy będą mieli przed sobą duże wyzwanie.

Wspaniała impreza, wspomagaliśmy ją i będziemy robić to dalej. Wiemy, że było ciężko w pewnych momentach, ale przychyliliśmy się i będziemy to nadal wspierać z całego serca. Taka różnorodność wiekowa i muzyczna to coś pięknego.

- mówi Arkadiusz Watoła, starosta Powiatu Będzińskiego, będącego współorganizatorem festiwalu.

Niech słowa starosty będzińskiego staną się dla nas pewnego rodzaju przesłaniem, dzięki któremu nie pozwolimy na to by Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek stał się jedynie pięknym wspomnieniem.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress