Łagisza pamięta

2015-01-28

70 lat po wyzwoleniu największego nazistowskiego obozu zagłady w wielu miastach w Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ponad milion ofiar.

Niestety te okrutne wydarzenia nie ominęły Zagłębia Dąbrowskiego m.in. poprzez funkcjonowanie w latach 1943-1944 podobozu Auschwitz Lagischa HAAGA.

Było tutaj od 500 do 1000 więźniów w jednym czasie. Z materiałów, do których dotarliśmy wynika, że był to bardzo ciężki obóz. Więźniowie, którzy tu przebywali mówili, że w porównaniu z tym co się działo w KL Auschwitz tutaj było istne piekło.

- mówi Bartosz Wasilewski z Fundacji Polskie Pałace na Źródle, będącej organizatorem obchodów zorganizowanych w Łagiszy.

Po likwidacji podobozu jego więźniowie zostali przetransportowani do oświęcimskiego Auschwitz. Wczoraj, 27 stycznia będzińska społeczność pokazała, że pamięta o ofiarach nazistów.

Wszystko dzięki naszym nauczycielom ze szkoły, którzy uczą nas historii i próbują nam przyswoić tą wiedzę o tym co było tyle lat wcześniej. Mimo, że nie przeżyliśmy tego sami, oni robią wszystko, żebyśmy pamiętali.

- komentuje Klaudia, uczennica będzińskiej szkoły średniej.

W obchodach 70 lecia wyzwolenia Auschwitz udział wzięły delegacje młodzieży z będzińskich szkół, w tym uczniowie III L.O. im C.K. Norwida.

Myślę, że jest to bardzo ciekawa inicjatywa młodych ludzi, którzy są organizatorami tych obchodów. Jest to ważne z tego powodu, że może nie wszyscy wiedzą, że na terenie Łagiszy działał podobóz Auschwitz. Zwłaszcza dla młodych ludzi należy takie informacje przekazywać, należy dbać o to żeby młodzi angażowali się właśnie w takie inicjatywy.

-ocenia Bożena Łapaj, nauczycielka III L.O. im C.K. Norwida w Będzinie.

Zdaniem oświęcimskiego muzeum tegoroczne obchody wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau miały szczególny charakter. Być może były one ostatnimi, w których uczestniczyli byli więźniowie obozu nazywani świadkami pamięci.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress