Olbrzymie wyzwanie dla Powiatu

2015-01-30

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów budżet powiatu będzińskiego został uchwalony w styczniu. W latach ubiegłych kwestie finansowe powiat zamykał miesiąc wcześniej. Taka sytuacja wynika z zastrzeżeń jakie miała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Warto podkreślić, że o ile radni z dłuższym stażem mogli spodziewać się, że budżet na rok 2015 nie będzie należał do najłatwiejszych, to dla wszystkim dużym zaskoczeniem okazała się skala jego trudności.

Myślę, że dopiero następny budżet, który będzie konstruowany przez nową radę od początku do końca będzie pokazywał zarówno kierunek oszczędności jak i rozwoju.

- mówi Radosław Baran, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego.

Podczas styczniowej sesji poza kwestiami związanymi z głosowaniem nad wieloletnią prognozą finansową oraz budżetem powiatu pojawiła się również sprawa likwidacji Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Gołuchowicach. Głównym celem decyzji podjętej przez radnych była poprawa bytu podopiecznych ośrodka.

W tej chwili dzieci są przywożone z Gołuchowic 25 km do Będzina i później o jednej godzinie dla wszystkich, dzieci jadą z powrotem do Gołuchowic. Zajęcia kończą się w różnym czasie, niektóre o 12.00, inne o 11.00. Tacy uczniowie muszą czekać w świetlicach na pozostałe dzieci.

- wyjaśnia Emil Bystrowski, wicestarosta będziński.

Proces likwidacyjny placówki miałby rozpocząć się 31 sierpnia, radni mają więc ponad pół roku na przeprowadzenie szeroko zakrojonych konsultacji i rozmów w tej sprawie.

Czasu jest pod dostatkiem, natomiast sam zamiar musi być wyrażony w formie uchwały, dlatego to tak groźnie brzmi jak gdyby likwidacja, natomiast dobro dzieci jest tu najważniejsze. Mając szczupłe środki finansowe musimy się skupić, żeby mieć jeden lub dwa dobre i do tego w pełni wykorzystane ośrodki.

- komentuje Radosław Baran.

Likwidacja ośrodka w Gołuchowicach i przeniesienie jego podopiecznych do placówki znajdującej się w Będzinie zapewni powiatowi blisko milion złotych oszczędności.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress