Budżet obywatelski – co dalej?

2015-01-08

29 stycznia w Dąbrowie odbędzie się konferencja „Pierwsze lata budżetów partycypacyjnych w Polsce – i co dalej?”. Udział w niej mogą wziąć mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowcy. Zgłoszenia przyjmowane będą do 21 stycznia.

Budżet partycypacyjny pozwala mieszkańcom bezpośrednio współdecydować o części przedsięwzięć podejmowanych przez samorząd. W Dąbrowie zadebiutował w 2013r. W Polsce wprowadziło go ok.80 miast. Część z nich jest już po kilku edycjach. To pozwala na wyciągnięcie wniosków, porozmawianie o sukcesach, ale i potknięciach w jego realizacji. Podczas konferencji będzie można m.in. podyskutować o jak najlepszym dostosowaniu go do potrzeb mieszkańców i możliwości urzędników.

Uczestnicy zastanowią się również, czy budżety obywatelskie powinny zostać objęte ustawą, czy raczej takie regulacje są zbędne. Konferencja, organizowana przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej wspólnie z Fundacją Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Instytutem Spraw Publicznych i Związkiem Miast Polskich, będzie okazją do dyskusji nad tymi problemami w gronie samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych, a także ruchów miejskich z całej Polski.

Podobnie jak dwa lata temu, podczas konferencji „Cities for Citizens – Aktywność obywatelska w rozwoju miast” poprzedzającej wprowadzenie Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego, organizatorzy liczą na udział mieszkańców. Konferencja odbędzie się w Pałacu Kultury Zagłębia.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 21 stycznia na adres ngo.dabrowagornicza@gmail.com, a także telefonicznie pod numerem 32 295 67 41. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress