Koncert z okazji 152. rocznicy Powstania Styczniowego

2015-01-09

 Już wkrótce wyjątkowy koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

                                                                                      Fot. UM Sosnowiec

Historia orkiestry jest bardzo barwna. Wszystko zaczęło się w 1956 roku, kiedy przy Karpackiej Brygadzie WOP została utworzona orkiestra, która od 1973 roku zaczęła pełnić funkcję Orkiestry Reprezentacyjnej.

Orkiestra gra zjawiskowo, byłam na ich koncercie lata temu, totalny odlot, jakby powiedział to mój wnuk, świetnie, że pojawią się w Sosnowcu, na pewno się skuszę.

- mówi Maria Ż., Sosnowiczanka.

Od tego czasu minęło już 40 lat, wciąż jednak muzycy z Nowego Sącza kontynuują wspaniałą tradycję zapoczątkowaną jeszcze w okresie międzywojennym przez sławną Orkiestrę 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich, czerpiąc również inspirację z folkloru podhalańskiego. Koncertując tak w kraju jak i za granicą muzycy ze Straży Granicznej są doskonałymi ambasadorami Sądecczyzny i folkloru Podhala. Udział w licznych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach muzycznych m. in. w Niemczech, Belgii, Danii, Słowacji, Włoszech, Węgrzech, Czechach, Francji, Holandii, Stanach Zjednoczonych,Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii ugruntował prestiż Orkiestry.

Imponuje liczba ponad 8 tysięcy koncertów entuzjastycznie oklaskiwanych prze wielomilionową widownię. Muzycy znad Dunajca reprezentują Straż Graniczną uświetniając swoimi występami najważniejsze uroczystości państwowe, okolicznościowe i religijne.

Brzmienie Orkiestry znają także miłośnicy operetki i musicalu, doceniając mistrzostwo interpretacji muzyki symfonicznej oraz akompaniamentów klasycznych Na szczególne uznanie zasługuje efektowny pokaz musztry paradnej w jej wykonaniu.

Muzyka zyskuje w ten sposób dodatkową oprawę choreograficzną, precyzyjnie wykonywaną przez muzyków w zielonych mundurach. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest jedyną z orkiestr typu wojskowego używającą podczas musztry paradnej tradycyjnych instrumentów ludowych.

Dźwięki trombit beskidzkich, dud podhalańskich czy dzwonków pasterskich (tzw. „zbyrcoków”), a także góralska ciupaga w ręku tamburmajora, podkreślają oryginalny charakter granej przez nią muzyki. Jej występy zawsze przyjmowane są ze szczególnym podziwem dla muzyków, niezwykłych aranżacji oraz choreografii układów musztry paradnej. Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej jest godnym reprezentantem formacji Straży Granicznej w całej Europie.

21 stycznia o godz.19.00 do Sali Koncertowej przy Szkole Muzycznej  w Sosnowcu, bezpłatne wejściówki do odebrania w Energetycznym Centrum Kultury oraz w Centrum Informacji Miejskiej od 9 stycznia od godz 14.00.

 

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress