Od 15 lat dają nadzieję

2015-01-27

15 lat temu w Będzinie powstał Oddział Opieki Paliatywnej, w tym samym roku pracownicy tego oddziału założyli Stowarzyszenie, którego głównym celem była pomoc pacjentom będącym w ostatnim stadium choroby.

Sprawowanie opieki nad pacjentem w terminalnym okresie choroby nie jest łatwym zadaniem. Członkowie Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej Nadzieja dla swoich podopiecznych są wsparciem zarówno w kwestii pomocy medyczne, jak i duchowej.

Ważne jest to aby w tych ostatnich dniach pacjentowi zapewnić opiekę całościową, holistyczną, a więc chodzi nie tylko uśmierzenie bólu, ale również opiekę duszpasterską i psychologiczną.

- tłumaczy Krystyna Gabrysiak, z-ca prezesa Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”.

Na początku każdego roku będzińskie Stowarzyszenie organizuje koncert charytatywny podczas którego wolontariusze zbierają środki finansowe, które mają wesprzeć nie tylko działalność oddziału paliatywnego, ale także chorych przebywających w domach.

W zasadzie nasze działanie to wspieranie oddziału opieki paliatywnej, mamy już zamówione kolejne łóżka rehabilitacyjne, część pieniędzy przeznaczymy na zakup sprzętu medycznego. Ponad to mamy już kilka podań pacjentów z prośbą o pomoc w wykupieniu leków, o pomoc w dofinansowaniu zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, dlatego również z tych pieniędzy będziemy chcieli to zabezpieczyć.

- wymienia Tatiana Pietrzyńska, prezes Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”.

Tegoroczny koncert uświetnił występ uczniów ze szkół podstawowych nr 4 i nr 10 w Będzinie oraz chóru z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Poza stowarzyszeniem mieszkamy właściwie wszyscy na jednym osiedlu, po drugie mamy rzeczywiście akcje, ma których wzajemnie się wspieramy. Jak my mamy jakieś koncerty zapraszamy stowarzyszenie do nas i odwrotnie. To właściwie taka wzajemna współpraca. Dlaczego nie możemy pomóc, skoro jesteśmy ludźmi, którzy mogą coś od siebie dać, w naszym przypadku jest to śpiew. Jeśli możemy przy okazji komuś tym pomóc to właściwie dlaczego nie.

- mówi Helena z chóru działającego przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

Cztery lata temu będzińskie Stowarzyszenie uzyskało status organizacji Pożytku Publicznego, dzięki czemu na jego rzecz można przeznaczyć 1% swojego podatku dochodowego. Jeśli wciąż nie wybraliście organizacji, którą chcielibyście wesprzeć rozliczając się z fiskusem może warto zastanowić się nad pomocą Stowarzyszeniu, które daje chorym „Nadzieje”

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress