Rządowe obiecanki-cacanki. Solidarność szykuje się do protestów.

2015-01-08

Na Śląsku i w Zagłębiu szykuje się fala strajków i protestów. Wszystko ma związek z informacją o przyjęciu przez rząd i skierowaniu do Sejmu ustawy o restrukturyzacji górnictwa, zakładającej likwidację kopalń i tysięcy miejsc pracy. Już dziś liderzy regionalnych central związkowych zadecydują o rozpoczęciu działań protestacyjnych.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w skład którego wchodzą NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i ZZ Kontra, zbierze się w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach o godz. 13.00. Na posiedzeniu mają zapaść dotyczące harmonogramu akcji protestacyjno-strajkowej w całym regionie.

Górnictwo znalazło się w arcytrudnej sytuacji, a wraz z nim dziesiątki tysięcy pracowników branży i otoczenia. Ale nie tylko sytuacja w górnictwie będzie tematem posiedzenia MKPS. Na krawędzi upadku znajduje się gliwicki Bumar, gdzie kolejne kilka tysięcy ludzi może wkrótce stracić pracę. W bardzo trudnej sytuacji są też pracownicy przemysłu stalowego w naszym regionie. Sposób, w jaki rząd postąpił z problemami górnictwa, pokazuje, że ta władza nie cofnie się przed likwidacją miejsc pracy w innych zakładach i branżach, bo nie ma pomysłów i po prostu nie potrafi zrobić nic sensownego. Każdy górnik przodowy, z obojętnie jakiej kopalni, przygotowałby lepszy program restrukturyzacji branży, niż to, co zaproponował rząd.

- ocenił Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Dalej szef Solidarności działącej w naszym regionie stwierdza, że rząd dąży do konfrontacji ze Śląskiem.

My nie zamierzamy wywiesić białej flagi i w milczeniu zgodzić się na powtórkę pseudoreformy górnictwa z lat 90-tych, bo to ona jest jednym z głównych żródeł obecnego regresu w naszym regionie

Kolorz przypomniał, że gdy pod koniec lat 90-tych likwidowano śląskie kopalnie rzad obiecywał nowe zakłady pracy, dziś Ewa kopacz idzie tą samą drogą obiecując rozszerzoną działaność strefy gospododarczej. Złe doświadczenia z przeszłości nie pozwalają na wiarę w pięknie brzmiące zapewnienia ekipy rządzącej.

Wystarczy dziś pojechać do bytomskiej dzielnicy Miechowice, do rybnickich Niedobczyc czy innych dzielnic śląskich i zagłębiowskich miast, w których zlikwidowano kopalnie. To skanseny biedy i bezrobocia. Zlikwidowano 150 tys. miejsc pracy, a w zamian przez kilkanaście lat udało się stworzyć zaledwie  30-, góra 40 tys. nowych miejsc pracy, gdzie pracuje się za marne pensje i na śmieciówkach

-  wylicza szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

Tuż po Nowym Roku w mediach pojawiła się zapowiedź, że 7 stycznia program restrukturyzacyjny branży górniczej zostanie przyjęty podczas posiedzenia Rady Ministrów. Jeszcze przed posiedzeniem rządu, Sztab Protestacyjno-Strajkowy Górniczych Central Związkowych skierował do premier Ewy Kopacz wystąpienie w tej sprawie. Członkowie Sztabu podkreślili w tym piśmie, że przyjmowanie programu, który nie został uzgodniony ze stroną społeczną, a zakłada likwidację kopalń i miejsc pracy, będzie złamaniem wszelkich deklaracji i ustaleń podjętych w minionym roku przez rząd zarówno Donalda Tuska, jak i Ewy Kopacz. Związkowcy ostrzegli też rząd przed konskwencjami takiej postawy.

Pomimo zapewnień premiera Tuska, podtrzymanych też przez premier Kopacz, że w pierwszej kolejności rząd będzie starał się przeciwdziałać nadmiernemu importowi węgla spoza Unii Europejskiej, w szczególności z Federacji Rosyjskiej oraz że rozważy możliwość czasowego obniżenia wysokości, bądź zawieszenia części obciążeń publicznoprawnych górnictwa, tych  obietnic nie zrealizowano. Rząd zamiast działać na rzecz uzdrowienia polskiego górnictwa, postanowił likwidować kopalnie i dziesiątki tysięcy miejsc pracy

-  powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Związkowcy podkreślają, że są gotowi do podjęcia wszelkich form protestu. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać zorganizowany zostanie strajk generalny. Akcje mają objąć nie tylko zakłady górnicze.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress