Historyczny lot Skarżyńskiego przez Atlantyk

2015-02-10

W terminie od 9 do 28 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25) można oglądać wystawę pn. „Historyczny lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk 1933”, przygotowana z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia.

Celem ekspozycji jest przybliżenie oraz popularyzacja legendy polskiego lotnictwa, wielkiego patrioty, uczestnika II wojny światowej, który oddał swe życie za wolność Polaków i Anglików. Upamiętnienie 80. rocznicy lotu jest także przypomnieniem znaczenia tego historycznego wydarzenia dla relacji Polski z państwami Ameryki Południowej, zwłaszcza z Brazylią i Argentyną.

Na wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Towarzystwo Polsko-Brazylijskie składa się 28 plansz zawierających część fotografii, reprodukcji dokumentów i innych materiałów udostępnionych przez syna wybitnego lotnika – Macieja Skarżyńskiego, a także przez krajowe i zagraniczne archiwa, muzea, instytucje, organizacje oraz osoby prywatne.

Zadaniem lotu Stanisława Skarżyńskiego przez Ocean Atlantycki, trzymanego do ostatniej chwili w tajemnicy, była popularyzacja samolotów polskiej konstrukcji na świecie, a także wśród licznej społeczności polonijnej w Brazylii i Argentynie. Skarżyński wyruszył na podbój Atlantyku samolotem turystycznym RWD-5 bis 7 maja 1933 r. z Senegalu, by po 20 godz. i 30 min. wylądować w Maceió, w północno-wschodniej Brazylii. Lecąc bez radia, spadochronu i łodzi ratunkowej pokonał 3582 km, ustanawiając międzynarodowy rekord odległości lotu i czasu przelotu samolotem sportowym o wadze do 450 kg. Za ten bohaterski wyczyn – jako jedyny Polak – został uhonorowany w 1936 r. medalem im. Louisa Blériota przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI).

Wystawa została otwarta 28 maja 2013 r. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ze względu na swoją tematykę i wysoki poziom graficzny cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wstęp wolny.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress