Muzyczna uczta dla Zagłębia

2015-02-18

Pod koniec stycznia zagłębiowska publiczność miała okazję wysłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu młodych muzyków.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza.

W Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Będzinie wystąpili uczniowie szkół muzycznych Zagłębia: Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina w Będzinie oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej. To efekt współpracy, którą zainaugurował ubiegłoroczny koncert z udziałem solistów.

Przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowały się tria i kwartety smyczkowe, orkiestry smyczkowe, zespoły fletowe i perkusyjne, duety fortepianowe orkiestry smyczkowe i chóry. W programie można było usłyszeć muzykę kompozytorów dawnych, jak i kompozycje współczesne. W finale koncertu wystąpiły połączone orkiestry smyczkowe, dęta oraz chóry obu szkół co sprawiło przyjemność nie tylko uczniom, ale i publiczności o czym świadczyły bisy i owacja na stojąco.

Wyjątkowy koncert był okazją dla młodych ludzi, którzy mogli zaprezentować swoje umiejętności przed szerszą publicznością. Nie często bowiem zdarza się, aby mieszkańcy Zagłębia mogli uczestniczyć w otwartym koncercie prezentującym talent i umiejętności wychowanków naszych szkół muzycznych.

Współpraca pomiędzy szkołami artystycznymi zaowocuje w przyszłości kolejnym koncertem i dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Na co dzień uczniowie szkół muzycznych pracują nad warsztatem, szkolą technikę, przygotowując się do kolejnych konkursów, popisów i egzaminów. Często o ich sukcesach wiedzą tylko najbliżsi, tym bardziej miło nam poinformować, że chór szkolny Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej pod dyrekcją Ewy Krzystańskiej odnotował na swym koncie kolejny znaczący sukces.

W konkursie organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rywalizowało 12 chórów z regionu śląskiego.

Dąbrowscy uczniowie zyskali uznanie jurorów prezentując utwory Józefa Świdra, wybitnego kompozytora utworów chóralnych, oraz Marka Marcinkowskiego, pedagoga i kompozytora działającego na terenie Zagłębia i związanego z Zespołem Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress