Nietypowa debata

2015-02-20

20.02.15 w murach Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w CKZiU ( Kilińskiego 25) odbyło się spotkanie dotyczące tematyki duszy.

Zaproszeni goście: ks. dr Bernard Kozłowski z Wydziału Teologii UŚ, dr Aleksander Bańka z Instytutu Filozofii UŚ, młodzież Technikum nr 6 i uczniowie Gimnazjum nr 16 debatowali na temat istnienia duszy i możliwości zdefiniowania tego pojęcia.

Duszę określono jako element duchowy, który pozwala nam żyć odmiennym życiem niż zwierzęta i rośliny. W swoich rozważaniach rozmówcy nawiązali do filozoficznych aspektów istnienia duszy.Już Platon wskazał dowody na nieśmiertelność duszy. Ciało jest więzieniem i dusza przez nie nie może poznać prawdy, dlatego jej celem jest wyrwać się od ciała i być samej. Również św. Tomasz pisze, że niezliczone są świadectwa Pisma św., które potwierdzają nieśmiertelność duszy ludzkiej.

Tematykę tę poruszali również twórcy literatury, m.in. Fiodor Dostojewski, który w mistrzowski sposób przedstawił najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności.

Młodzież bardzo chętnie zadawała pytania prowadzącym, zwłaszcza, że poruszany problem trudno wyjaśnić jednoznacznie. Spotkanie zostało przygotowane przez polonistkę Technikum nr 6 w CKZiU mgr Bożenę Fulas.

Informację nadesłała Bożena Fulas.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress