Wieś polska w malarstwie

2015-02-26

W Zamku zwiedzić można nową wystawę czasowa pt. ”Wieś polska w malarstwie”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Jest to placówka naukowo-badawcza, powstała w 1984 r., która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem materiałów obrazujących rozwój i dokonania szeroko pojmowanego ruchu ludowego.

Fot. Starostwo Powiatowe w Będzinie.

Wystawa obejmuje plansze prezentujące – malarstwo, rysunek i grafikę polskich artystów, którzy w malowniczy sposób przedstawiają wieś i chłopów okresu międzywojennego.

Znaczącą część ekspozycji stanowią prace Stanisława Praussa, kieleckiego malarza
i grafika znanego z widoków starych Kielc, Chęcin oraz  portretów i obrazów koni. Artysta dokumentował życie codzienne wsi kieleckiej – jej architekturę przełomu wieków, zmienność krajobrazu. Malował obrazy pełne prostoty i piękna. Nigdy nie idealizował obrazu wsi. Tworzył prace wykonane techniką olejną, akwarelą, ołówkiem i kredką.

Ekspozycję uzupełniają litografie Józefa Rapackiego z cyklu „Chaty wiejskie”, obraz „Żniwiarze” Abrahama Neumana oraz pojedyncze prace innych autorów. Na uwagę zasługuje także cykl grafiki autorstwa Antoniego Gawińskiego i Wandy Romeyko pt. „Ilustracje
do kalendarza”.

Proponowana wystawa posiada również walor edukacyjny. Zaprezentowana różnorodność stylów malarskich oraz rysunku i grafiki sprawia, że ekspozycja znakomicie nadaje się do zobrazowania lekcji plastyki.

Wystawę można będzie zwiedzać do 15 marca 2015 r.

Źródło: Agnieszka Milka Dział Edukacji Muzeum Zagłębia w Będzinie

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress