Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2015-03-12

Fotografie 28 odnalezionych i zidentyfikowanych Żołnierzy Wyklętych.To właśnie w murach II liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego można zapoznać się z wystawą wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Całe przedsięwzięcie to pomysł Będzińskiego Starostwa Powiatowego.

Historia tej wystawy jest ciekawa, w naszym regionie to nowość, dopiero się z nią zapoznajemy, z czasem będziemy mieli większą wiedzę na ten temat, to pozytywnie wpłynie na wszystkie niedomówienia,nieścisłości, ponieważ jak wiemy propaganda komunistyczna niestety pokazywała tych ludzi w bardzo złym świetle, a byli to wspaniali Patrioci, Polacy.

- tłumaczy Marek Kopczacki, rzecznik Będzińskiego Starostwa Powiatowego.

To Mariusz Solecki w wykładzie historycznym przybliżył młodym ludziom fenomen Żołnierzy Wyklętych, opowiadając między innymi o Hieronimie Dekutowskim pseudonim Zapora.

Zapora bardzo źle będzie wspominał Będzin. Po aresztowaniu w Nysie we wrześniu 1947 , został przewieziony na Małachowskiego do powiatowego UB, gdzie był katowany przez niejakiego Kędziorę, ten miał opinię skrajnego sadysty, kat Mokotowa, tak by można określić to jednym słowem. Zapora był zdemolowany fizycznie, ale nieugięty do końca.

- wyjaśnia Mariusz Solecki, pasjonat historii najnowszej, polonista.

Jak podkreśla poseł na Sejm Waldemar Andzel, każdy patriota powinien pamiętać o żołnierzach wyklętych, a historia walczących niezłomnie żołnierzy powinna cały czas być żywa wśród młodego pokolenia.

Do tej pory niewiele mówiło się w szkołach o żołnierzach wyklętych, młodzież powinna jak najwięcej wiedzieć o swojej niedawnej historii i o bohaterach polski, którzy zginęli za nasza ojczyznę, którzy zawsze pamiętali o trzech słowach, Bóg, Honor, Ojczyzna.

- stwierdza Waldemar Andzel, poseł na Sejm RP.

Paulina i Kamil, licealiści z II LO przyznają, że historie, które usłyszeli to dla nich zupełna nowość.

Nie wiedziałam nic o tej historii,nie zdawałam sobie sprawy, że byli tacy, dlatego jest to dla mnie ciekawe dowiedzieć się czegokolwiek. Nie miałem przyjemności interesować się historią Żołnierzy Wyklętych dlatego jest to dla mnie coś nowego, myślę, że od tej pory zacznę bardziej interesować się historią Polski.

- mówią Paulina Mańka i Kamil Hofman, uczniowie II LO im. St. Wyspiańskiego w Będzinie.

I dzięki temu, że Powiat angażuje i wspiera edukację młodzieży ci mogą sięgnąć do szuflady zwanej wiedzą w trochę inny sposób niż podręcznik do historii.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress