Czas na pierwsze podsumowanie

2015-03-27

Minęło sto dni pracy Arkadiusza Chęcińskiego na stanowisku prezydenta Sosnowca. W czasie sesji przyszedł czas na pierwsze podsumowanie z realizacji obietnic złożonych przez nowego Prezydenta po zaprzysiężeniu. Pakiet Przedsiębiorcy i Pakiet Mieszkańca to dwa najważniejsze zadania, nad którymi pracują sosnowieccy urzędnicy.  

Pierwsze obietnice już zostały zrealizowane, bowiem w budżecie miasta zostały zabezpieczone środki potrzebne na dokumentację związaną z budową basenu oraz z przebudową dwóch boisk szkolnych.

W tym i przyszłorocznym budżecie mamy zabezpieczone 500 tysięcy zł, które w większości zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji potrzebnej do wybudowania basenu przy szkole przy ul. Bohaterów Monte Cassino. To pozwoli nam ubiegać się o środki zewnętrzne, które pomogą nam wybudować basen.

- tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mamy też pieniądze potrzebne na przebudowę dwóch boisk szkolnych. Pierwsze nich znajduje się w Maczkach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11, a drugie na Środuli przy Szkole Podstawowej nr 42.

- dodaje prezydent Chęciński.

Najprawdopodobniej od maja zmienią się godziny pracy sosnowieckiego urzędu. W tej chwili magistrat jest czynny dłużej tylko w poniedziałek.

W poniedziałek pracujemy do 17.00, a w pozostałe dni do 15.30. Po zmianie dłużej będziemy pracowali również w czwartek, bo do godziny 16.30. Najwięcej spraw w urzędzie mieszkańcy załatwiają właśnie w poniedziałek i czwartek, a najmniej w piątek. Dlatego postanowiliśmy pracować dłużej w te dwa dni a w piątek krócej, do godziny 13.

-  mówi Mateusz Rykała, zastępca prezydenta Sosnowca.

W ciągu najbliższych miesięcy powstanie miejsko-szkolny ośrodek kultury. Placówki będą miały siedziby w Ostrowach Górniczych i Juliuszu. W tej chwili w tych dzielnicach nie działa żaden tego typu ośrodek.

PAKIET PRZEDSIĘBIORCY

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Zwolnienie od podatku od nieruchomości będzie obejmować budynki i budowle związane z inwestycją zrealizowaną na terenie miasta.

Wydzierżawianie na rzecz inwestorów gruntów gminnych za ,,złotówkę”

Inwestorzy będą mieli możliwość wydzierżawienia za tzw. „złotówkę” w drodze publicznego przetargu specjalnie wydzielone tereny gminne  o powierzchni  do  1000 mkw. pod działalność produkcyjną, usługową  i rzemieślniczą. Termin dzierżawy przewidywany jest na co najmniej 10 lat.

Wprowadzenie programu ,,Lokal na Kulturę

Wynajęcie po atrakcyjnej stawce za m² lokalu na cele kulturalne. Program będzie dotyczył szczególnie lokali, które od wielu lat stoją puste.W pierwszej kolejności będą to cztery lokale w Centrum Sosnowca.

Ogródki gastronomiczne w pasie drogowym za 10 groszy za metr kwadratowy

Zostanie wprowadzona jedna niższa opłata. Przykładowo jeśli w 2014 r. miesięczny koszt prowadzenia ogródka kosztował dzierżawcę 5000 zł, to po zmianie opłata spadnie pięciokrotnie.

Nowe stawki w podatku od środków transportowych na 2016 r.

Aby zmniejszyć obciążenia fiskalne przedsiębiorców działających w branży transportowej oraz wesprzeć rozwoju branży na terenie miasta planuje się znaczną obniżkę stawek podatku od środków transportowych, które będą obowiązywać w roku 2016. Wysokość zdecydowanej większości stawek zostanie obniżona od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Obsługa inwestora oraz skrócenie czasu oczekiwania na decyzje urzędowe

Każdy inwestor już ma swojego indywidualnego opiekuna, który pomoże w wyjaśnieniu wszelkich formalności.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress