Podróż do Indonezji

2015-03-27

Myśleliście kiedyś o podroży do Indonezji? Jeśli do tej pory nie udało się wam się odwiedzić tego państwa to jego namiastkę znajdziecie w Muzeum Miejskim Sztygraka w Dąbrowie Górniczej.

Wystawa prac przybliżających odległą kulturę Indonezji została zainicjowana zupełnie spontanicznie, podczas spotkania podróżnika Grzegorza Kuśpiela z artystą Grzegorzem Drozdem.

On wystawiał swoje kapitalne prace i rozmawialiśmy przy tym o podróżach. Ja z punktu widzenia maczety, on z punktu widzenia pędzla i dłuta. Pomyśleliśmy, że zrobimy w naszych muzealnych pomieszczeniach wystawę, która przekaże tą energię, która płynie z Azji.

- wspomina Grzegorz Kuśpiel, podróżnik, grotołaz, kustosz Działu Etnograficzno-Podróżniczego Muzeum Szatygarka w Dąbrowie Górniczej

Dla Grzegorza Drozda Indonezja jest obszarem niezwykle inspirującym.

Tworzę prace, które są artefaktami budowanymi z inspiracji kulturami, często kulturami, które posiadają bardzo indywidualną i unikatową tożsamość.

- wyjaśnia Grzegorz Drozd, artysta.

Wernisaż wystawy okazał się ogromnym sukcesem organizacyjny, zaproszonych gości zachwycała różnorodność prezentowanych eksponatów. Poza doznaniami artystycznymi uczestnicy wernisażu mogli również liczyć na pełną gamę doznań smakowych.

Coś egzotycznego, coś dla ciała i coś dla ducha. Próbowaliśmy wszyscy potraw przywiezionych prosto z Indonezji. Są wyśmienite, mam nadzieję, że przeniesiemy ten smak Indonezji na nasz polski grunt.

- mówi Aldona Węgrzynowicz, mieszkanka Dąbrowy Górniczej, wykładowca WSPS.

To jest ciekawe spojrzenie. Kulinaria jednocześnie połączone z wystawą i ze zdjęciami. Możemy poznać uroki i smaki. Pięknie powiązane jest to z kulturą. Udana wystawa, gratulacje.

- komentuje Elżbieta Stępień.

Wśród prac, które weszły w skład wystawy znajdują się fotografie wykonane przez Grzegorza Kuśpiela. Dąbrowski podróżnik przyznaje, że w tym zakątku świata najbardziej urzeka go klimat.

Co jest też dla mnie bardzo istotne to zapachy miast i małych wniosek. Zapach przypraw indonezyjskich, zapach kuchni, on się wszędzie unosi. My dzisiaj na wernisażu mieliśmy namiastkę tego dzięki kapitalnym uczniom z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Oprócz zapachu, który w Indonezji spotkamy, a który się tutaj unosił w salach muzeum to jeszcze unosiła się w powietrzu taka nieprawdopodobna  energia, która się udzieliła od ludzi i artystów, tych wszystkich ludzi, którzy tu przyjechali, a byli w też Indonezji.

- mówi Grzegorz Kuśpiel.

Wystawa poświęcona Indonezji w murach dąbrowskiego muzeum pozostanie do 3 maja, natomiast już 24 kwietnia o godzinie 18.00 Grzegorz Kuśpiel zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Wyprawy na krańce ziemi„, tematem spotkania będzie oczywiście archipelag indonezyjski.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress