Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej

2015-03-31

Już 8 kwietnia odbędzie się XIV Międzynarodowy Festiwal „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”, który przybliży nam muzykę Południowej Europy.

Baron Philippe de Rotshchild powiedział, że cokolwiek robisz z entuzjazmem kończy się najczęściej sukcesem. Ta celna maksyma życiowa bez wątpienia sprawdziła się przy tworzeniu festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej.

Idea zorganizowania festiwalu muzycznego w rodzinnym mieście Jana Kiepury zrodziła się, jak to często bywa, spontanicznie, we wrześniu 2001, a pierwsza edycja festiwalu wystartowała już na wiosnę następnego roku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Michał Góral, dyrektor festiwalu, który wymyślił jego profil i ustalił wstępny program. Jednak aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebne było wsparcie i pomoc wielu osób. Rokrocznie patronat honorowy nad festiwalem obejmują prezydent miasta Sosnowca i ksiądz biskup diecezji sosnowieckiej. Od samego początku festiwal może liczyć na wsparcie Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Profil festiwalu jest tak zaprojektowany aby odpowiadał wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Lista artystów i zespołów artystycznych, które do tej pory wystąpiły w Sosnowcu jest długa i świadczy o rosnącej randze artystycznej festiwalu w naszym regionie. Głównym założeniem programowym festiwalu jest co zresztą zostało ujęte w jego nazwie prezentacja utworów muzycznych należących do szerokiego repertuaru największych sal koncertowych na świecie, czyli takich, które cieszą się ogromną popularnością wśród melomanów. Zadaniem festiwalu jest także propagowanie utworów mniej znanych, często zapomnianych, które nie zdołały się jeszcze “przebić” do szerokiego grona odbiorców, a które naszym zdaniem zasługują na baczniejszą uwagę. Chcielibyśmy nadać im zupełnie nowe życie, tak aby na nowo wzruszały i wzbudzały podziw wśród melomanów. Poza tym z roku na rok pojawia się więcej koncertów, podczas których miłośnicy muzyki mogą posłuchać muzyki jazzowej, popularnej, flamenco czy gospel. Naszym zamiarem jest, aby festiwal nieustannie poszerzał swoją ofertę i tym samym cieszył się coraz większym zainteresowaniem Sosnowiczan.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress