I Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2015-03-03

W dniu 1.03.2015 roku w Jaworznie odbyły się Uroczystości Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Katolickie „Przyjaźń Jaworznicka”, Jaworznicka Inicjatywa Narodowa oraz środowiska patriotyczne w mieście. 

Fot: Dawid Litka.

Jaworznickie świętowanie wpisane były w szereg inicjatyw odbywających się w całej Polsce. Obchody rozpoczęła msza święta w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego na Borach, następnie uformowano marsz, który przeszedł ulicami: Niemcewicza, Krakowską, Pocztową na Rynek Główny, pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyła się cześć artystyczna, składająca się m.in. z recytacji wierszy, inscenizacji złożenia przysięgi przez Żołnierzy Drugiej Konspiracji-wykonanej przez miejscowy hufiec ZHP, odśpiewaniu Roty i złożeniu kwiatów. Następne części obchodów przeniosła się na ulicę Św. Wojciecha do budynku Stowarzyszenia „Przyjaźń Jaworznicka” na pokaz filmu reż. Jerzego Zalewskiego pt. „Elegia na Śmierć Roja”. Uroczystości zostały zakończone hip-hopowym koncertem w klubie Warka przy ulicy Mickiewicza.

Jaworznickie uroczystości są inicjatywą środowisk niezależnych przy wsparciu Urzędu Miasta, cieszą się coraz większa liczbą uczestników i już na stałe wkomponowały się w kalendarz patriotycznych obchodów w mieście.

Informację nadesłał Artur Szlósarczyk, Stowarzyszenie Katolickie Przyjaźń Jaworznicka.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress