Japońscy studenci w Plater

2015-03-17

12 marca 2015r. w murach II liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu atmosfera była naprawdę wyjątkowa. Naszą szkołę po raz drugi odwiedzili japońscy studenci z Chaucer College w Anglii. Pojawili się u nas wraz ze swoim nauczycielem Richardem Vennerem chwilę po godz. 8.00 z uśmiechem na twarzach. Po miłym powitaniu i wręczeniu upominków, ich radość wydawała się jeszcze większa.

Na początku, postanowiliśmy opowiedzieć im o życiu szkolnym w Plater. Aby opowiadanie nie było zbyt męczące, przygotowaliśmy małą prezentację z najciekawszymi wydarzeniami, istotnymi dla wszystkich osób związanych z naszym liceum. Następnie, przeprowadziliśmy krótki test wiedzy ogólnej o Polsce. Studenci z Japonii spisali się całkiem dobrze, zadziwiając nas tak dużą wiedzą o naszej ojczyźnie. Nie pozostaliśmy im jednak dłużni – podczas testu wiedzy na temat Japonii odpowiedzieliśmy prawidłowo na wszystkie pytania. Gdy goście poczuli się już niemal jak w domu, przeszliśmy z nimi do laboratorium chemicznego. Podczas doświadczeń, było naprawdę wybuchowo.
Po zajęciach z chemii, oprowadziliśmy całą grupę po szkole, zdradzając im tym samym wszystkie tajniki Plater. Po krótkim spacerze i przerwie na kawę, studenci mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach z wychowania fizycznego, co sprawiło im niezwykłą przyjemność. Podczas pierwszej godziny, intensywnie trenowali na stepach wraz z uczniami naszej szkoły, wykonując ćwiczenia sprawnościowe. Następnie, mieli możliwość zapoznania się z nową dyscypliną sportu - speed stacks. I chociaż robili to pierwszy raz, układanie i składanie kubeczków na czas okazało się mocną stroną wielu z nich, a skupienie jakie rysowało się na ich twarzach w trakcie pobijania kolejnych rekordów na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Kolejnym punktem programu był pokaz japońskiej sztuki walki karate kyokushin, który poprowadził Shihan Eugeniusz Dadzibug. Występ członków sosnowieckiego klubu, w którym uczą się również nasi uczniowie, zrobił na gościach z Japonii duże wrażenie. Wraz z zaproszonymi na tę okazję uczniami z zaprzyjaźnionych gimnazjów, z chęcią wzięli oni udział w nauce podstawowych ruchów obronnych kyokushin.
Po intensywnych zajęciach ruchowych, nadeszła kolej na odpoczynek. W szkolnej jadalni ugościliśmy wizytującą nas grupę pysznym polskim obiadem. Po skończonym posiłku, pałeczkę przejęli studenci. Uczyli uczniów Plater oraz obecnych gimnazjalistów języka japońskiego, kaligrafii, sztuki origami, czy też jedzenia pałeczkami. Oprócz tego, uczniowie mieli możliwość przyjrzeć się z bliska kulturze japońskiej, poznać interesujące gry i zabawy, a nawet przymierzyć  tradycyjne japońskie kimona.
Pomimo, a może właśnie dzięki różnorodności kulturowej, wszyscy spędzili czas naprawdę miło i ciekawie. Bariera językowa nie była tak straszna jak mogło się na początku wydawać – mieliśmy okazję poćwiczyć swój angielski, a studenci z Chaucer College okazali się niezwykle otwarci i  przyjaźni. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, zwłaszcza, że mamy mnóstwo wspólnie zrobionych zdjęć, które będą dla nas niesamowitą pamiątką. Mamy również nadzieję, że zawarte w tym dniu znajomości przetrwają próbę czasu i kto wie, może za rok znowu się spotkamy.

Informację nadesłała mgr Iwona Milcarz-nauczyciel matematyki II LO im.E.Plater.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress