Młodzi Patrioci ku czci bohaterów

2015-03-04

Stowarzyszenie Młodzi Patrioci przeprowadziło prelekcje w Szkole Podstawowej nr 15 w Jaworznie. Zajęcia miały na celu przybliżyć uczniom zarys historii Polski po zakończeniu II Wojny Światowej, przedstawić sylwetki wybranych żołnierzy wyklętych jak również zachęcić do udziału w I Jaworznickim Marszu  Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie  wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Przygotowując się do święta Wykłady zostały bardzo dobrze przyjęte przez  uczniów. Dyrektor szkoły mgr Marta Kaszuba nawiązała stałą współpracę ze stowarzyszeniem.
Młodzi Patrioci uczcili pamięć o bohaterach polskiego podziemia biorąc udział w dwóch imprezach tematycznych. Część członków stowarzyszenia (Elżbieta Leja-Toporek, Daniel Sołtysik) wraz z harcerzami jaworznickiej drużyny „Wataha” wzięła udział w jaworznickim marszu, inna grupa (Roksana Plucińska, Elżbieta Miąsko, Elżbieta Leja, Andrzej Miąsko, Michał Toporek) w żorskiej edycji trzeciej odsłony projektu Fundacji Wolność i Demokracja „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Michał Toporek na dystansie 1963m uplasował się w pierwszej dziesiątce uczestników biegu, zajmując szóste miejsce. Ponadto Elżbieta Miąsko znalazła się w czwórce finalistów konkursu historycznego „Żołnierze Wyklęci Wierni Przysiędze” im. por. Wiktora Kani, współtowarzyszącemu biegowi.

Informację nadesłała Elżbieta Miąsko.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress