Muzeum Historii Żydów Polskich w Czeladzi

2015-03-10

Czeladź wygrała konkurs i znalazła się w elitarnym  gronie zaledwie  21 miast w całej Polsce i tylko czterech w województwie śląskim, które w tym roku odwiedzi Muzeum Żydów Polskich. Będzie to możliwe dzięki formule „Muzeum na kółkach”, czyli mobilnej wystawie edukacyjnej przedstawiającej historię i kulturę tego narodu. 

Fot. UM Czeladź

Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Żydów Polskich POLIN, które stara się ze swoją ofertą trafić do jak najszerszego grona osób. „Muzeum na kółkach” to projekt, który świetnie się w tę ideę wpisuje. Wystawie towarzyszyć będą różnorodne działania prowadzone przez animatorów z Muzeum Żydów Polskich oraz lokalnych działaczy, w tym: warsztaty, dyskusje, pokazy filmów, działania w przestrzeni miejskiej. Celem projektu jest szerzenie wiedzy o niemal 1000-letnim współistnieniu kultur polskiej i żydowskiej, a także wspieranie lokalnych inicjatyw dotyczących dialogu polsko-żydowskiego i ochrony dziedzictwa żydowskiego.

Muzeum zawita do Czeladzi w dniach 21-23 czerwca, a pawilon wystawienniczy zwiedzać będzie można w sercu samego miasta, czyli na czeladzkim rynku. To wyjątkowe święto kultury żydowskiej będzie jedną z największych tegorocznych imprez w mieście. Do zwiedzania wystawy jak i szerokiego udziału w projekcie zapraszamy wszystkich miłośników kultury żydowskiej, osoby ciekawe historii regionu i jego tożsamości kulturowej. 21 czerwca wernisaż „Muzeum na kółkach” otworzy festiwal muzyki żydowskiej „Szalom na Rynku”.

Autor: Magdalena Tworek – Hołda

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress